Statyny zapobiegają nowotworom i zmniejszają prawdopodobieństwo śmierci u biorców przeszczepionego serca. Wyniki były niezależne od poziomu cholesterolu pacjentów.
Badanie zostało zaprezentowane na Kongresie Niewydolności Serca 2012, 19-22 maja w Belgradzie w Serbii. Kongres ten stanowi główne doroczne spotkanie Stowarzyszenia Niewydolności Serca Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego.
Rak jest główną przyczyną śmierci u osób będących po przeszczepie serca. Po takiej operacji, często dochodzi do zachorowań na raka skóry, ale nowotwór innych narządów, w tym jelita grubego, prostaty i chłoniaka, również może wystąpić. Zwiększenie częstotliwości występowania nowotworów u biorców przeszczepionego serca może być związane z supresją układu immunologicznego pacjenta.
Statyny są lekami immunomodulującymi i mogą korzystnie wpływać na pacjentów, nie licząc zmniejszenia stężenia lipidów. Na podstawie badania (abstrakt P306) opracowywano wpływ statyn na występowanie nowotworów i zgonu u biorców serca.
Badaniami objęto wszystkich 255 pacjentów poddanych transplantacji serca w szpitalu uniwersyteckim w Zurychu w Szwajcarii w latach 1985 i 2007 roku, którzy przeżyli pierwszy rok po operacji. Pierwszorzędowym punktem końcowym było wystąpienie raka, a wtórnym punktem końcowym było przeżycie pacjenta.
Zobacz również:
- Transplantacja organów: 10 niewiarygodnych historii
- Nowatorska operacja przeprowadzona w Poslce - wszczepienie pacjentowi więzadła od świni!
- Małoletni, jako dawcy w świetle polskich przepisów transplantcyjnych
- Transplantacja krwi pępowinowej może uratować życie!
- W Afryce Południowej miał miejsce pierwszy udany przeszczep penisa
- Przeszczep: dlaczego należy zażywać lek immunosupresyjny?
- Pierwszy całkowity przeszczep twarzy: wyzwanie dla chirurga
- 50 - lecie transplantacji wątroby: współczesne bariery i perspektywy
Podczas obserwacji, raka zdiagnozowano u 108 osób (42%). Statyny zmniejszają ryzyko zachorowania na raka o 65% (p = 0,0001). Osiem lat po przeszczepie, nowotwór zidentyfikowano u 34% pacjentów, z tych nie przyjmujących statyny. Natomiast zaledwie 13% spośród pacjentów otrzymujących statyny, zachorowało później na raka. Po 10 latach był to stosunek 39% do 18%, natomiast po 12 latach obserwacji - 42% do 22%.
Stosowanie leków statynowych wiązało się z mniejszą zachorowalnością na raka i co za tym szło, z przetrwaniem (oba p = 0,0001). Korzystny wpływ statyny na zapobieganie rakowi i zmniejszenie śmiertelności wśród pacjentów, był niezależny od poziomu cholesterolu u tych pacjentów. Oznacza to, że korzyści płynące z zażywania statyny, były powiązane z działaniami immunomodulującymi.
Wytyczne z International Society for Heart & Lung Transplantation (ISHLT) polecają stosowanie statyny u pacjentów po przeszczepie serca, aby zmniejszyć możliwość wystąpienia miażdżycy. Badanie wykazuje, że istnieją dodatkowe korzyści zażywania tego leku.
Główny autor, doktor Frank Enseleit, zastępca dyrektora ds. niewydolności serca i transplantacji w szpitalu uniwersyteckim w Zurychu, mówi, że pacjenci mogą bezpiecznie rozpocząć leczenie statyną sześć miesięcy po przeszczepie i, że powinni oni brać ten lek do końca życia.
"Pokazaliśmy, że leczenie statynami zapobiega wystąpieniu u pacjentów po przeszczepie serca nie tylko raka, lecz i miażdżycy", mówi. "Możemy z tego wywnioskować, że powinna być to dożywotnia terapia dla osób po takiej operacji.”