Szukaj

Stres a choroby serca

Podziel się
Komentarze0

Silne reakcje emocjonalne w stresującej sytuacji, na przykład złość, mogą mieć szkodliwy wpływ na zdrowie serca oraz układu krwionośnego. Nie natychmiast, ale na dłuższą metę oraz w związku z uwalnianiem adrenaliny. W rzeczywistości, negatywne emocje, którym towarzyszą inne czynniki ryzyka, mogą sprzyjać odkładaniu się złych tłuszczów oraz tworzeniu się skrzepów na ściankach tętnic.



Badanie przeprowadzone w 1975 roku na 3 000 pacjentów, wszystkich cieszących się dobrym zdrowiem na początku, wykazały, że osoby najbardziej niecierpliwe, hiperaktywne, współzawodniczące, choleryczne... były dwa razy bardziej narażone, niż osoby o profilu przeciwnym, na pojawienie się choroby serca. 

Co zrozumiałe, choroby serca i układu krążenia są związane z innymi czynnikami ryzyka i nie wystarczy tylko mieć choleryczny charakter, aby zostać ofiarą zawału. Poza tym, wszystko zależy od sposobu radzenia sobie ze stresem, precyzuje profesor Le Feuvre. Niektórzy ludzie przeżywają go dobrze, a nawet odnajdują w nim potrzebną dawkę energii. Natomiast inni reagują źle na stres i rekompensują go sobie paląc, pijąc, albo podjadając cały dzień, co jest bardzo złe dla serca. Ich ciśnienie może nawet wzrosnąć.


Krótko mówiąc, reperkusje ze strony serca oraz układu krążenia zależą do tego, w jaki sposób sobie radzimy (bądź nie radzimy) ze stresem.

Komentarze do: Stres a choroby serca

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz