Któż z nas - a pewnie w szczególności studenci - nie doświadczył porannych problemów z odtworzeniem wydarzeń z wieczornej imprezy? Okazuje się jednak, że kac i luki w pamięci to nie jedyny efekt uboczny nadmiernego spożywania alkoholu - nowe badania wskazują, że młodzi ludzi nawet długo po wytrzeźwieniu doświadczają problemów z pamięcią, prawdopodobnie z powodu uszkodzenia hipokampa - części mózgu odpowiedzialnej za uczenie się.
W trakcie badania, którego wyniki opublikowano w czasopiśmie Alcoholism: Clinical & Experimental Research, naukowcy przeprowadzili serię prostych testów językowych oraz pamięciowych na grupie 122 studentów w wieku 18-20 lat, z których około połowa przyznała się do nadmiernego spożywania alkoholu. Pozostała połowa również spożywała alkohol, jednak w bardziej umiarkowany sposób.
W pierwszym teście, na przykład, uczniowie czytali mieli przeczytać listę słów, a następnie próbowali sobie przypomnieć jak najwięcej z nich w coraz trudniejszych ćwiczeniach. Inny test polegał natomiast na odsłuchaniu dwóch historii, po czym studenci mieli jak najdokładniej je odtworzyć.
Osoby nadużywające alkoholu wypadły znacznie gorzej od drugiej grupy w prawie wszystkich testach słownych, nawet po uwzględnieniu przez naukowców takich czynników, jak występowanie alkoholizmu w rodzinie, palenie marihuany oraz zaburzenia psychiczne.
Zobacz również:
- Psychoza alkoholowa
- Alkoholizm u kobiet
- Alkohol a ciąża
- Nowy sposób na zahamowanie nadmiernego picia alkoholu?
- 20 – letni alkoholicy, dlaczego coraz więcej ludzi sięga do kieliszka?
- Objawy alkoholizmu
- Leczenie alkoholizmu
- Ten sposób nie pozwala uniknąć kaca. Naukowcy obalili popularny mit na temat picia alkoholu
W porównaniu do swoich rówieśników, osoby często upijające się łatwiej rozpraszały się nowymi informacjami, przypominały sobie mniej słów oraz odtwarzało o około 4% mniej informacji z usłyszanych historii.
Badania nie udowodniają związku przyczynowo-skutkowego między upijaniem się i zaburzeniami pamięci. Możliwe jest, na przykład, że studenci zmagający się z problemami w nauce i skupianiu się mogą być bardziej podatni na nadmierne spożywanie alkoholu, a nie odwrotnie.
Jednak, zdaniem naukowców, wyniki badań sugerują wyraźny związek pomiędzy upijaniem się a problemami w rozwiązywaniu zadań przypisanych do poszczególnych regionów mózgu, zwłaszcza w hipokampie i korze przedczołowej. Jak podkreślają, hipokamp jest szczególnie wrażliwy na toksyczne działanie alkoholu.
Thomas Hicklin, profesor psychiatrii klinicznej i nauk behawioralnych na Uniwersytecie Południowej Kalifornii w Los Angeles, ma nadzieję, że badania te uświadomią studentom nie tak bardzo oczywiste ryzyko związane z upijaniem się.
- Jest to niezwykle ważny temat, a także wieloaspektowy problem - powiedział Hicklin, który doradza wielu studentom w USC Health Care Clinic. - Presja ze strony rówieśników w kierunku upijania się jest duża, jednak najważniejsze jest chronienie swojego mózgu.
Jeśli, jak sugerują badania, upijanie się uszkadza hipokamp, nie jest do końca wiadomo, czy uszkodzenie jest trwałe. - Ten aspekt nie był badany - powiedział Hicklin.
Autorzy badania pracujący na Uniwersytecie Santiago de Compostela podkreślili potrzebę przeprowadzenia długoterminowych badań, które pozwoliłyby monitorować grupy studentów przed i po tym, jak zaczęli - oraz przestali - regularnie upijać się.
Tego rodzaju badania mogłyby wyjaśnić wpływ nadmiernego spożywania alkoholu na pamięć krótkotrwałą, jak i osiągnięcia naukowe na studiach.
Komentarze do: Studencie - w juwenalia pij z umiarem. Upijanie się uszkadza pamięć!