Szukaj

Stwardnienie rozsiane: medytacja na zmęczenie i depresję

Podziel się
Komentarze0

Medytacja może pomóc zmniejszyć uczucie zmęczenia oraz ryzyko pojawienia się depresji u ludzi dotkniętych stwardnieniem rozsianym, według prób klinicznych przeprowadzonych przez naukowców szwajcarskich. Badacze szwajcarscy ocenili rezultaty programu medytacji w pełnej świadomości u 150 pacjentów cierpiących na stwardnienie w stopniu lekkim albo umiarkowanie poważnym.



Wszyscy uczestnicy badania zostali poddani klasycznemu leczeniu medycznemu, podczas gdy 76 z nich uczestniczyło dodatkowo w programie medytacji w pełnej świadomości, przez okres 8 tygodni. Rezultaty pokazują, że ci, którzy praktykowali medytację, cierpieli mniej z powodu depresji, w porównaniu do tych, którzy nie medytowali. Mieli oni także o wiele bardziej pozytywne spojrzenie na jakość swojego życia.

Rezultaty te można było zauważyć pod koniec prób, tak samo jaki i 6 miesięcy później, mimo że efekt medytacji miał generalnie tendecję do słabnięcia wraz z upływem czasu. Korzystne działanie medytacji było wyraźniejsze u ludzi, którzy objawiali więcej oznak depresji oraz zmęczenia na początku badania, podkreślają autorzy prac.


Badacze szwajcarscy donoszą także, iż medytujący uczestnicy badania twierdzili, że mniej cierpieli z powodu niepokoju psychicznego, niż grupa kontrolna, mimo że objawy fizyczne związane z chorobą nie różniły się między obiema grupami.

Przypomnijmy, że depresja oraz zmęczenie są bardzo silnie związane ze stwardnieniem rozsianym oraz, że lekarstwa, mające na celu leczenie tej choroby, nie mają zauważalnego działania na te symptomy.

Rezultaty tych badań zostały opublikowane w ostatnim numerze czasopisma Neurology, amerykańskiego dziennika medycznego, wydawanego przez Amerykańską Akademię Neurologii, American Academy of Neurology. W tym samym numerze zresztą, artykuł wstępny podkreśla znaczenie wszystkich interwencji, mających na celu pomoc pacjentom cierpiącym na stwardnienie rozsiane w łagodzeniu objawów i skutków tej choroby, dla zdrowia mentalnego chorych.

Medytacja w pełnej świadomości

Medytacja jako narzędzie prowadzące do dobrego samopoczucia oraz zdrowia została poznana dzięki pracom przeprowadzonym przez Jon Kabat-Zinn, który opracował technikę medytacji w pełnej świadomości. Zainspirowana technikami buddyzmu zen, ta technika medytacyjna polega na uważnej świadomości dotyczącej zwykłej chwili teraźniejszej oraz na trwaniu w postawie akceptacji, bez osądzania.

Komentarze do: Stwardnienie rozsiane: medytacja na zmęczenie i depresję

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz