Szukaj

Stwardnienie rozsiane: nowy marker może poprawić diagnostykę

Podziel się
Komentarze0

Diagnozowanie stwardnienia rozsianego (ang. multiple sclerosis MS) jest wyzwaniem nawet dla doświadczonych neurologów. Ta autoimmunologiczna choroba ma wiele objawów i rzadko przedstawia jednolity obraz kliniczny. Nowe odkrycia naukowe dotyczące reakcji immunologicznej organizmu osoby chorej na stwardnienie rozsiane, mogą teraz przyczynić się do poprawy diagnostyki tej choroby.



W trakcie badania analizowano krew osób cierpiących na MS i wykryto przeciwciała, które atakują określony kanał potasowy w błonie komórkowej.

Kanały potasowe odgrywają ważną rolę w przekazywaniu impulsów do mięśni i komórek nerwowych i to właśnie te procesy są hamowane u pacjentów ze stwardnieniem rozsianym.

Wyniki badań zostały opublikowane w najnowszym wydaniu New England Journal of Medicine.

Po raz pierwszy naukowcy z Competence Network Multiple Sclerosis (KKNMS) w Niemczech byli w stanie zidentyfikować przeciwciała, które wiążą się z kanałem potasowym KIR4.1.

"Znaleźliśmy te autoprzeciwciała u prawie połowy pacjentów z MS, partycypujących w naszym badaniu," wyjaśnia Bernhard Hemmer, profesor neurologii w Klinikum rechts der Isar Technische Universität München (TUM).


Wykryty biomarker nie był obecny u zdrowych pacjentów. Wyniki badań  mogą zatem wskazywać na to, że KIR4.1 jest jednym z celów autoprzeciwciał w przypadku MS.

Ludzie i zwierzęta bez KIR4.1 doświadczają uszkodzeń neurologicznych i nie są w stanie prawidłowo koordynować swoich ruchów. Ponadto, ich organizm nie tworzy wystarczającej otoczki mielinowej, zwanej również rdzenną - warstwy izolacyjnej, która chroni komórki nerwowe.

KIR4.1 jest przede wszystkim obecny w błonie komórek glejowych, które są odpowiedzialne za kontrolę metabolizmu w mózgu i tworzenie osłonek mielinowych. Neurolodzy będą teraz prowadzić badania nad tym, w jaki sposób przeciwciała atakujące KIR4.1 wpływają na rozwój stwardnienia rozsianego.

Te autoprzeciwciała są niezwykle rzadkie u osób z innymi chorobami neurologicznymi, co czyni je ważnym potencjalnym markerem diagnostycznym dla MS w przyszłości.

"Te autoprzeciwciała mogą ułatwić rozpoznanie choroby i pomóc nam odróżnić ją wyraźniej od innych chorób neurologicznych”, powiedział prof. Hemmer.

To właśnie nowo wykryte autoprzeciwciała będą przedmiotem dalszych badań.

Badanie zostało sfinansowane przez Bundesministerium für Bildung und Forschung, w ramach Competence Network Multiple Sclerosis (KKNMS) (CONTROLMS Research Association).

Komentarze do: Stwardnienie rozsiane: nowy marker może poprawić diagnostykę

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz