Szukaj

Suche powietrze w mieszkaniu a choroby

Podziel się
Komentarze2

Suche powietrze w mieszkaniu może powodować wiele dolegliwości. U dzieci najczęściej jest powodem sapki. Ale może też być przyczyną drapania w gardle czy swędzenia oczu. Rozwiązanie jest proste - zwiększyć wilgotność powietrza. Optymalna temperatura w mieszkaniu to 20-22 stopni, a w sypialni nawet 18 stopni C. Wilgotność najlepiej utrzymać na poziomie 40-60%.



W takich warunkach organizm najlepiej funkcjonuje. Suche i ciepłe powietrze podrażnia śluzówkę górnych dróg oddechowych i utrudnia oddychanie. Może to prowadzić w konsekwencji do obniżonej odporności na infekcje i gorszej pracy systemu immunologicznego. Wysusza również skórę, co prowadzi do szybszego starzenia się jej. U niemowląt pojawia się wtedy sapka - dzieci zaczynają oddychać przez usta. Może to zwiększyć podatność na infekcje. Suche powietrze zwiększa też dolegliwości z powodu kataru.

Takie warunki nie wpływają dobrze także na meble. Na drewnianych meblach mogą pojawić się pęknięcia. Papierowe przedmioty stają się bardziej kruche i łamliwe.

Przede wszystkim jednak właściwa wilgotność daje nam komfort do pracy, nauki i wypoczynku.

Odpowiednią wilgotność utrzymuje przede wszystkim dobra wentylacja mieszkania. Niestety szczelne okna i drzwi uniemożliwiają naturalną wentylację. Dlatego warto często wietrzyć mieszkanie. Nowoczesne okna posiadają też funkcję rozszczelnienia Z problemem suchego powietrza można poradzić sobie rozkładając na kaloryferze wilgotne ręczniki lub przywieszając specjalne pojemniki z wodą. Jednak najefektywniejszym rozwiązaniem są specjalne nawilżacze. Kopiliśmy nawilżacz, bo nasz synek źle spał w nocy, często się budził i miał zatkany nosek. - mówi Asia, mama 9-miesięcznego Antka - Nawilżacz włączamy na 2-3 godziny przed snem i widać ogromną poprawę! Antek dużo lepiej śpi i łatwiej mu się oddycha!

Nawilżacze można podzielić na dwa podstawowe typy: parowe i ultradźwiękowe. Oba typy mają swoje wady i zalety. Nawilżacze parowe są zazwyczaj głośniejsze i często zużywają więcej energii. Są też mniej wydajne. Ciepła woda może stać się siedliskiem bakterii i powodować rozwój pleśni. Można ich natomiast używać do aromaterapii. Olejków eterycznych nie można natomiast stosować w nawilżaczach ultradźwiękowych. Są również bardziej narażone na zanieczyszczenia wody (najlepiej używać wówczas wody z filtrem).Natomiast ten rodzaj nawilżaczy jest cichszy, wydajniejszy i zużywa mniej energii.


Na co zwrócić uwagę, kupując nawilżacz? Poza ceną, przede wszystkim na wydajność. Określana jest najczęściej przez wielkość pomieszczeń (w metrach kwadratowych lub sześciennych). Czasem wydajność określa się też poprzez ilość dostarczonej wody w czasie (litr na dobę lub g/h). Dobry nawilżacz powinien posiadać możliwość regulacji intensywności nawilżenia. Ważna jest również opcja odcięcia zasilania w przypadku opróżnienia zbiornika z wodą. Istotna jest jego pojemność - jeśli jest zbyt mała, urządzenie trzeba będzie częściej uzupełniać wodą. Przy zakupie zwróć też uwagę na wielkość generowanych kropelek - im mniejsza tym lepiej. Zbyt duże mogą osiadać na meblach. Niektóre modele posiadają dodatkowe przydatne funkcje, np. higrometr, jonizator czy oczyszczanie powietrza z kurzy pyłków i alergenów. Istotny jest też koszt eksploatacji. W przypadku nawilżaczy ultradźwiękowych sprawdź jak często trzeba wymieniać wkłady i filtry. Zapytaj też o ich koszt. Kupując nawilżacz parowy zwróć natomiast uwagę na zużycie energii elektrycznej.




Nawilżacze idealnie sprawdzają się zimą. Mieszkanie wtedy jest rzadziej wietrzone, a powietrze szybko się nagrzewa i wysusza od kaloryferów. Sklep www.babymama.pl poleca sprawdzone nawilżacze, przeznaczone specjalnie dla najmłodszych dzieci (Ariete Disney, Petit Terraillon).

Nowoczesne nawilżacze wytwarzają ultradźwięki, które dzielą wodę w pojemniku nawilżacza na maleńkie cząstki. System wentylacji rozprowadza wodę pod postacią zimnej pary, która nawilża powietrze w pomieszczeniu. Nawilżacze zapewniają odpowiednią wilgotność powietrza w pokoju dziecka. Wytwarzają przyjemną, chłodną mgiełkę, są przy tym bezpieczne dla dziecka. Wszystkie nawilżacze dostępne w sklepie www.babymama.pl posiadają regulację intensywności nawilżenia. Są też bardzo ciche - nie zakłócą spokojnego snu dziecka. Nawilżacze automatycznie wyłączą się, gdy zbiornik na wodę się opróżni. Nawilżacze Ariete Disney i Petit Terraillon posiadają również funkcję jonizującą powietrze. Eliminują alergeny z powietrza i ułatwiają oddychanie. Urządzenia są poza tym estetycznie wykonane i będą kolorową i ciekawą ozdobą pokoju.

Zanim włączysz nawilżacz pamiętaj o uzupełnieniu wody w zbiorniku. Przed każdym uzupełnieniem dokładnie go umyj. Zapobiegnie to rozwojowi bakterii, grzybów i glonów. Dobrym rozwiązaniem jest stosowanie tabletek dezynfekujących. Hamują one rozwój mikroorganizmów. Najlepiej jest używać wody przegotowanej lub filtrowanej. Nawilżacz musi stać na równej powierzchni, najlepiej na podłodze. Nie stawiaj go w pobliżu drewnianych mebli, boazerii i książek. Nie przykrywaj również wylotu mgiełki nawilżacza.

Do kupienia w sklepie: www.babymama.pl

Komentarze do: Suche powietrze w mieszkaniu a choroby (2)

Pienka
Pienka 20-10-2016 11:28

nawilżanie oczu

1

Najbardziej suche powietrze psuje mi oczy, bez kropel nawilżających, jak srakazolin, nie ma szans na normalne funkcjonowanie. W domu zamontowałam też takie nawilżacze na kaloryferach i często odkurzam.... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
starace67
starace67 23-09-2014 23:26

nawilżacze ultradźwiękowe

1

W zupełności się z tym zgadzam, że nawilżacze ultradźwiękowe są lepsze od tych tradycyjnych. Dobrym przykładem jest produkt Rivere, możliwy do nabycia w wielu sklepach, który ----- się tym, że cicho pracuje i bardzo szy... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze