Szukaj

Superbakteria NDM-1 zbiera pierwsze żniwo

Podziel się
Komentarze0

Bakteria NDM-1 sprawia, że znów się o niej mówi. Kilka dni temu, dziewięć osób trafiło do dwóch szpitali w Jonannesburgu w Afryce. Są to pierwsze potwierdzone przypadki infekcji tych bakterii, superodpornych na wszystkie znane do tej pory antybiotyki.


Sytuacja w Afryce

Czternastego października, dziewięciu pacjentów zostało hospitalizowanych w klinice Glynnwood. Potwierdzono, iż są oni nosicielami albo są zarażeni multiodporną bakterią NDM-1, jak podaje komunikat grupy Life Healthcare, która zarządza 63 szpitalami, w tym i kliniką Glynnwood. 

Spośród tych dziewięciu pacjentów (niezależnie od wieku i od płci), dwóch zmarło w następstwie problemów przewlekłych, czterech opuścił szpital, a trójka jest pod kwarantanną, podkreśla Joy Cleghorn, odpowiedzialna za prewencję ryzyka infekcji w grupie Life Healthcare.

Superbakterie: przypadki zarażenia przez kontakt z zarażonym


Jak podaje pani Joy Cleghorn, chorzy nie podróżowali do Indii ani do Pakistanu, i zarazili się bakteriami poprzez kontakt z osobą zarażoną.

W tym samymy czasie, stwierdzono podobny przypadek w innym szpitalu publicznym w Johannesburgu, czyli w szpitalu uniwersyteckim Charlotte Maxeke, doprecyzowała jeszcze odpowiedzialna za prewencję ryzyka infekcji w grupie  Life Healthcare.

Powszechnie nazywana „superbakterią”, NDM-1 (co pochodzi od pełnej nazwy New Delhi metallo-beta-lactase) jest już przedmiotem międzynarodowego wzmocnionego nadzoru. Po raz pierwszy zidentyfikowano ją w 2009 roku. Generalnie, naukowcy uważają ją za bombę z opóźnionym zapłonem. Tylko czekać jak wybuchnie.

Chodzi tutaj generalnie o gen odporności, który rozprzestrzenia się na różnych gatunkach bakterii patogennych, odpowiedzialnych za dyzenterię oraz cholerę.

Superbakteria groźna na całym świecie

W swoim komunikacie, grupa Life Healthcare przypomina, że w przypadki podobnych infekcji superbakterią NDM-1 zostały również zasygnalizowane w Australii, w Kanadzie, w Stanach Zjednoczonych, w Wielkiej Brytanii, w Japonii i w Pakistanie.

Kenia jest pierwszym krajem afrykańskim dotkniętym przez tego bakcyla, a zaraz po nim nadeszła kolej na Maroko.