Zażywanie suplementów wapnia jest niestety odradzane z całą stanowczością przez British Medical Journal, po publikacji badania wykazującego, że może to podwyższać o całe 30% ryzyko wystąpienia problemów sercowych.
Nawet osoby cierpiące już na osteoporozę powinne zastanowić się conajmniej dwa razy, zanim zażyją calcium. Tak przynajmniej jest konkluzja, do której docieramy w artykule wstępnym do tego specjalistycznego przeglądu medycznego, na temat badnia przeprowadzonego przez Iana Reida i opublikowanego na stronach British Medical Journal.
Badanie, które regrupuje 11 prób klinicznych, było przeprowadzone na 12 000 ludzi w wieku powyżej 40 lat, których poproszona bądź o zażywanie 500 mg calcium dziennie, bądź o zażywanie placebo. Badanie to trwało 3 i pół roku.
Zobacz również:
- Leki oryginalne a odpowiedniki - czym się różnią?
- Alergia na leki znieczulenia miejscowego, Czy są potrzebne badania diagnostyczne?
- Czy leki sprzedawane poza apteką są dla nas niebezpieczne?
- Objawy lekomanii
- Leki przeciwpłytkowe mogą być podawane doustnie lub pozajelitowo
- Leki sieroce – komu są potrzebne?
- Preparaty złożone
- Jakie substancje działają odkażająco?
Rezultat: ci, który zażywali pastylki calcium, byli o 30% bardziej narażeni na ucierpienie z powodu jakiegoś problemu sercowego, niż ci, którzy zażywali placebo.
Badanie to nie odnosiło się specjalnie do powodów, które mogłyby wyjaśnić zaostrzone ryzyko pojawienia się problemów sercowo-naczyniowych. Autorzy jednak wysuwają hipotezę, że suplementy calcium, nawet jeśli zwiększają jedynie w dość skromnym stopniu gęstość kości, to mogą wywołać zwapnienie naczyniowe, które mogą okazać się w rzeczywistości bardzo problematyczne.
Poza tym, autorzy badań każą jeszcze odpowiednio docenić wagę informacji, iż suplementy wapniowe chronią przez złamaniami jedynie w sposób marginalny.
Komentarze do: Suplementy calcium podwyższają ryzyko chorób serca