Po raz pierwszy w historii, gruźlica zaczyna się cofać. Tak przynajmniej stwierdziła Światowa Organizacja Zdrowia. Jest to naprawdę dobra nowina. Jednocześnie, wszystkie państwa są proszone o inwestowanie w walkę z postaciami choroby odpornymi na lekarstwa.
Raport WHO na temat gruźlicy
Z corocznego raportu na temat gruźlicy, który jak zwykle sporządziła Światowa Organizacja Zdrowia, możemy się dowiedzieć, iż 8 800 000 ludzi zostało zarażonych bakterią Kocha, czyli prątkiem gruźlicy, w ostatnim roku. Dla porównania, w roku poprzednim było to 9 400 000 osób.
Oznacza to więc czysty odwrót, którego jeszcze do tej pory nigdy nie zaobserwowano. Tak samo, liczba zgonów z powodu tej choroby spadła z 1 800 000 w 2003 roku do 1 400 000 w roku ostatnim. Oznacza to poziom najniższy od dziesięciu lat.
Liderzy walki z gruźlicą
Jak podaje jeszcze Światowa Organizacja Zdrowia, największych postępów dokonały kraje afrykańskie, takie jak Kenia i Tanzania. W Chinach i w Brazylii natomiast, liczba zgonów spadła z 200 000 do 50 000 rocznie, w ciągu ostatnich dwudziestu lat, podczas gdy prewalencja choroby przeszła z 215 przypadków do 108 przypadków na 100 000 mieszkańców w Brazylii.
Zobacz również:
Duże koszty walki z gruźlicą superodporną
Jednakże, według raportu, walka z gruźlicą będzie wymagać dodatkowego miliarda dolarów w 2012 roku. Tym bardziej, że strategie walki z gruźlicą odporną na większość znanych leków są wyjątkowo słabo finansowane. W rzeczywistości, w 2010 roku, 46 000 osób na świecie było leczonych w przypadku multiodpornej gruźlicy, co oznacza zaledwie 16% z całej dotkniętej tego typu chorobą populacji.
Pacjenci ci są ofiarami bakterii, która nie odpowiada na zwyczajowe sześciomiesięczne leczenie i powinna być leczona przez dwa lata, przy pomocy mniej silnych leków, które jednocześnie są droższe.
Długa droga jeszcze przed nami
Gruźlica zabija coraz mniejszą liczbę osób, a także coraz mniej ludzi się nią zaraża. Jest to znaczący postęp, ale nie oznacza to, że możemy zaprzestać walki, stwierdza sekretarz generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych, Ban Ki-moon.
Miliony ludzi w dalszym ciągu bowiem zaraża się gruźlicą każdego roku i zbyt wielu ludzi jeszcze umiera z tego powodu. Potrzebne są więc poważne wysiłki, które pozwolą zapobiegać i leczyć gruźlicę, przede wszystkim na łonie najbiedniejszych populacji.
Komentarze do: Światowa Organizacja Zdrowia odnotowuje niesłychany odwrót gruźlicy na całym świecie