Darmowe badania lekarskie, spotkania z kardiologami i koncerty - to niektóre z atrakcji zaplanowanych w ramach obchodów Światowego Dnia Serca w Warszawie.
Obchody Światowego Dnia Serca, organizowane przez Polskie Towarzystwo Kardiologiczne, odbędą się 25 września na warszawskiej Agrykoli, w ramach specjalnego festynu rodzinnego. Hasłem imprezy będzie walka z nadwagą oraz utrzymanie właściwej formy i sprawności fizycznej.
Zbyt niska aktywność fizyczna to jeden z głównych czynników ryzyka dla chorób serca, obok nadciśnienia tętniczego, palenia papierosów, zbyt wysokiego poziomu "złego" cholesterolu (LDL), otyłości oraz nieodpowiedniej diety - ubogiej w warzywa, owoce i ryby.
Tymczasem - jak alarmuje kierownik Zakładu Epidemiologii Prewencji Chorób Układu Krążenia i Promocji Zdrowia Instytutu Kardiologii w Warszawie - prof. Wojciech Drygas - tylko co dziesiąty spośród dorosłych Polaków to osoba o wysokiej aktywności fizycznej.
Prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego prof. Adam Torbicki zwraca uwagę, że w Polsce umieralność z powodu chorób serca jest dwa razy wyższa niż średnia umieralność na te choroby w krajach Unii Europejskiej. Na choroby układu sercowo-naczyniowego umiera codziennie w Polsce prawie 500 osób.Kardiolodzy szacują, że co czwarty Polak to osoba otyła. Ostrzegają, że obwód pasa powyżej 94 cm u mężczyzn i powyżej 80 cm u kobiet to już sygnał ryzyka poważnych problemów układu krążenia, prowadzących nawet do zawału serca. Według kardiologów człowiek, któremu zależy na zdrowym sercu, powinien wykonywać 8 tys. kroków dziennie.
Zobacz również:
Nadciśnienie tętnicze, według szacunków prezesa Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego, prof. Andrzeja Januszewicza, występuje obecnie u około 30 proc. dorosłych Polaków, czyli u 8,5 miliona osób.
Podczas obchodów Światowego Dnia Serca na warszawskiej Agrykoli będzie można wykonać sobie bezpłatne pomiary ciśnienia tętniczego i cholesterolu; uzyskać instrukcje, jak wyzwolić się z nałogu palenia tytoniu oraz konsultacje dietetyczne. W programie imprezy będzie także mierzenie gościom obwodu w pasie, pod kątem otyłości.
Kardiolodzy będą opowiadać gościom festynu o takich problemach, jak m.in.: cukrzyca a choroby układu krążenia, nowoczesne leczenie zawału serca i choroby wieńcowej, dieta bezpieczna dla serca, aktywność fizyczna jako lek XXI wieku oraz ryzyko chorób układu krążenia u dzieci i młodzieży. Zaplanowano także prezentacje technik reanimacji i defibrylacja.
W festynie weźmie udział wiele znanych osób, m.in. aktorzy, muzycy i dziennikarze - jak np. Natalia Kukulska, Majka Jeżowska, Teresa Lipowska, Stefan Friedmann, Andrzej Nejman, Maciej Kozłowski, Robert Moskwa, Marek Kościkiewicz i Zofia Czernicka.
Światowy dzień Serca obchodzony jest na świecie po raz szósty, a w Polsce po raz czwarty. Na ubiegłorocznych obchodach Światowego Dnia Serca na warszawskiej Agrykoli zebrało się 15 tys. osób.
Przed jego obchodami w Katowicach od 22-24 września - w ramach Narodowego Kongresu Kardiologicznego - odbędzie się otwarta dla publiczności naukowa sesja na temat serca, pt. "Alkohol, kawa, seks i papierosy, a układ krążenia".
Komentarze do: Światowe Dni Serca