Nawet gdy odpoczywamy, w naszych ciałach zachodzi mnóstwo procesów. Można to porównać do mikroskopijnego miasta w godzinach szczytu, w którym miliardy komórek patrolują ulicę, dokonują napraw czy też transportują ważne ładunki. Aby wszystko pracowało jak należy, musi istnieć czynnik odpowiedzialny za organizację tych prac.
W ludzkim ciele funkcję tą spełniają kinazy białkowe, których zadanie polega na przekazywaniu sygnałów, dzięki którym określone komórki zaczynają bądź przestają pracować.
Tymczasem naukowcy z uniwersytetu w Georgii odkryli, iż niektóre części kinaz białkowych, poprzednio uważane za niefunkcjonalne, mogą kontrolować najważniejsze funkcje całych cząsteczek.
Wyniki tych badać mogą wkrótce przyczynić się do udoskonalenia leków służących do walki z różnymi poważnymi chorobami, począwszy od cukrzycy, a na raku skończywszy.
Doktor Natarajan Kannan, odpowiedzialny za te badania, wyjaśnia, że ich główny cel polegał na lepszym zrozumieniu zasad funkcjonowania cząsteczek białkowych.
Zobacz również:
- Leki oryginalne a odpowiedniki - czym się różnią?
- Alergia na leki znieczulenia miejscowego, Czy są potrzebne badania diagnostyczne?
- Czy leki sprzedawane poza apteką są dla nas niebezpieczne?
- Objawy lekomanii
- Leki przeciwpłytkowe mogą być podawane doustnie lub pozajelitowo
- Leki sieroce – komu są potrzebne?
- Preparaty złożone
- Jakie substancje działają odkażająco?
Prawidłowo funkcjonujące kinazy białkowe odpowiadają za kluczowe dla naszego ciała procesy komórkowe. Jednak w momencie, gdy dochodzi do zaburzeń w działaniu tych protein, zaczynają one odgrywać główną rolę w rozwoju różnych poważnych chorób, wliczając w to Alzheimera, cukrzycę, choroby układu krążenia oraz różne formy raka.
Naukowcy od lat wiedzą o wpływie wadliwych protein na organizm człowieka, dlatego często przepisują leki hamujące rozwój kinaz, aby spowolnić lub zatrzymać ich destrukcyjne działanie.
Badacze z uniwersytetu w Georgii mają nadzieję, iż ich odkrycie pozwoli nie tylko na opracowanie nowych form leczenia, ale też udoskonali istniejące już leki.
Lepsze zrozumienie procesów, w jakich kinazy stają się aktywne, by następnie ponownie się zdezaktywować, umożliwi taką modyfikację leków, która pozwoli uniknąć niepotrzebnych kosztów związanych z tworzeniem nowych środków leczniczych.
Pomimo iż badania nad lekami powstrzymującymi rozwój tylko wadliwych kinaz są nadal w fazie testów, naukowcy są pewni, iż ich odkrycie będzie miało głęboki wpływ na przemysł farmaceutyczny oraz na nowy sposób pojmowania podstawowych składowych ludzkiego ciała.