Publikując swoje badanie w naukowym magazynie Biology Letters, badacze brytyjscy przedstawiają, na przykładzie modelizacji informatycznych, w jaki sposób doszli do stwierdzenia, że szczęki tyranozaura miały aż do ponad 5 ton nacisku na ząb.
A to oznacza, że szczęki te były i są najsilniejsze pośród wszystkich szczęk zwierząt lądowych, jakie kiedykolwiek żyły na naszej planecie.
Trzy i pół tony mimialnie
Trzy i pół tony nacisku co najmniej, takie jest nacisk wywierany przez każdy ząb na jedno urgyzienie dinozaura Tyrannosaurusa rex. Tak przynajmniej ocenia doktor Karl Bates, biolog na uniwersytecie University of Liverpool.
Na podstawie danych na temat mięśni i szkieletu tego stworzenia, pochodzących z badań nad kopalnymi szczątkami Tyrannosaurusa rex, a także nad innymi dawnymi zwierzętami, jak również nad czaszkami aktualnych drapieżników, a nawet na podstawie badań nad ludźmi, zespół naukowców z University of Liverpool przestudiował i stworzył na komputerze modele konieczne do tego projektu.
Zobacz również:
- Pierwsza wizyta u ginekologa, czyli jak przygotować do tego nastolatkę
- Dlaczego regularne wizyty lekarskie są konieczne w starszym wieku?
- Jakość posiłków serwowanych w restauracjach wciąż kuleje
- Samobójstwa wśród nastolatków
- Pierwotne stwardniające zapalenie dróg żółciowych
- Pułapki diagnostyczne – choroby ukryte za maską
- Nowoczesne metody badania płodu
- Czy lekarstwa staną się bezużyteczne?
Następnie, badacze porównali cechy biomechaniczne ugryzienia każdego z tych stworzeń.
Rekordowe ugryzienie: and the winner is...
Rezultaty tych prac są następujące. Człowiek, ze swoimi marnymi 70 – 100 kilogramami nacisku na ząb, ma dość kiepskie umiejętności, w porównaniu do żyjącego aktualnie aligatora z Ameryki (Alligator mississippiensis).
Sam Alligator mississippiensis z kolei osiąga wyniki jakieś 8 – 10 razy niższy niż wynik osiągany przez Tyrannosaurusa rex.
Jednym słowem, Tyrannosaurus rex jest mistrzem we wszystkich kategoriach. A siła nacisku jego szczęki ma wynosić od 3,5 tony do 7 ton na ząb!
Ze swoją wagą – bagatela, sześć ton – oraz ze swoim wzrostem (do 12 metrów wysokości), Tyrannosaurus rex zdaje się być najpotężniejszym drapieżnikiem, jaki kiedykolwiek żył na ziemi.
Jest to odkrycie, które podburza wszelkie hipotezy, które zakładały, iż ten dinozaur miał żywić się prawie wyłącznie padliną. Niektórzy paleontologowie, jak się teraz okazuje, zbyt szybko opisali jego szczękę jako zbyt słabą, aby mógł on polować na inne zwierzęta.