Zbliża się zima, a wraz z nią ryzyko zachorowania na grypę. W czasie epidemii grypy chorzy na POChP należą do grupy najbardziej narażonej na płucne komplikacje choroby. W ramach cyklu Jak żyć z POChP informujemy, że jesień, to najlepszy okres, żeby właśnie się zaszczepić. Głównym celem szczepienia przeciw grypie nie jest uniknięcie zachorowania, ale uniknięcie pogrypowych komplikacji, które mogą być przyczyną zgonu.
Dlatego też wszyscy chorzy na POChP powinni się przeciwko grypie zaszczepić. We wrześniowym numerze European Respiratory Journal opublikowano pracę, w której oceniano skuteczność szczepienia przeciw grypie wśród 260 000 mieszkańców Sztokholmu po 65 roku życia. Stwierdzono, że szczepienie zmniejszało ogólne ryzyko zgonu o kilkanaście procent.
Wyniki tych badań potwierdzają słuszność zaleceń lekarzy, że osoby, które przekroczyły 65 rok życia powinny szczepić się każdego roku- zauważa prof. Jan Zieliński, koordynator Programu Głęboki Oddech.
Zobacz również:
- Astma oskrzelowa i POChP
- Objawy POCHP - kaszel
- Dieta chorych na Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc (POChP)
- Astma i przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) - podobieństwa i różnice
- Obturacjna Choroba Płuc - jak złagodzić objawy choroby?
- Domowe sposoby na grypę
- Przeziębienie czy grypa?
- Ryzyko grypy zniwelowane przy zwiększonym wysiłku fizycznym
"Głęboki Oddech" - Program Profilaktyczno-Edukacyjny "Głęboki Oddech" na rzecz walki z Przewlekłą Obturacyjną Chorobą Płuc (POChP) ma ogólnopolski charakter i zmierza do zwiększenia w społeczeństwie świadomości istnienia POChP. Program informuje na temat objawów choroby, jej przyczyn oraz skutków. Edukuje w zakresie walki z POChP przez podkreślanie konieczności wykonywania badań profilaktycznych, prowadzących do wczesnego diagnozowania choroby i rozpoczęcia leczenia. Organizatorem Programu jest Polskie Towarzystwo Chorób Płuc, zrzeszające wybitnych pulmonologów, we współpracy z firmą Adamed.
Program objął już kilkaset miejscowości w Polsce. W ramach programu z bezpłatnych badań i konsultacji lekarskiej skorzystało ponad 54 tysiące Polaków. Program dotarł do dużych i do małych miejscowości, tam, gdzie często dostęp do aparatury spirometrycznej i lekarzy specjalistów jest ograniczony.
Dodatkowych informacji udziela:
Patrycja Brzezińska
On Board Public Relations Sp. z o.o.
ul. Wolska 88
Patrycja Brzezińska
On Board Public Relations Sp. z o.o.
ul. Wolska 88
Komentarze do: Szczepienia przeciw grypie i POCHP