Szczepionka przeciwko grypie sezonowej jest już dostępna we Francji. A zalecenia dotyczące szczepień zostały rozszerzone w tym roku na osoby otyłe oraz kobiety ciężarne. Celem jest poprawa pokrycia szczepieniami, które w tamtym roku było o wiele za małe.
Dzień 29 września 2011 roku to we Francji pierwszy dzień kampanii szczepień przeciwko grypie sezonowej. Kampania ta będzie trwała aż do 31 stycznia 2012 roku.
Kogo dotyczą zalecenia w sezonie 2011-2012?
Tego roku, zalecenia dotyczące szczepień zostały rozszerzone na kobiety ciężarne oraz na osoby otyłe. W rzeczywistości, jak twierdzą eksperci, jedynie szczepionka pozwala skutecznie walczyć z grypą. Jak przypominają jeszcze eksperci, grypa jest chorobą, której na pewno nie wolno lekceważyć.
Co to jest grypa?
Grypa jest chorobą wirusową, niezwykle zakaźną. Może ona przenieść się przez zwykłe kichnięcie albo przez uścisk dłoni. W wyniku tego, grypa dotyka, każdego roku, około 2 500 000 ludzi.
Objawy są sprecyzowane bardzo dokładnie: bardzo silna gorączka, która spada po 3 lub czwartym dniu choroby, aby gwałtownie się znów podnieść następnego dnia (jest to tak zwne „V grypowe”). Dodatkowo, grypie towarzyszą bóle mięśni oraz bardzo wyraźna astenia (czyli zmęczenie, osłabienie układu nerwowego).
Pokrycie szczepieniami musi być lepsze
Jednakże, objawy te można bardzo łatwo pomylić z objawami innej choroby. Diagnoza jest więc bardzo ważna, ponieważ z grypą się wiążą poważne komplikacje albo zaostrzenie innej, wcześniej istniejącej już choroby. We Francji, na przykład, pandemia grypy świńskiej z 2009-2010 roku spowodowała 1 329 hospitalizacji oraz 312 zgonów.
Dlatego też, w tym roku, zdrowotne władze francuskie zdecydowały, że pokrycie szczepieniami musi być jeszcze lepsze. Celem powszechnego szczepienia jest - a dokładniej, dzięki szerokiemu pokryciu szczepieniami - ograniczenie liczby nowych przypadków oraz zmniejszenie intensywności komplikacji związanych z grypą, w szczególności w tych najbardziej wrażliwych populacjach.
Zobacz również:
Dlaczego ludzie nie chcą się szczepić przeciwko grypie?
W 2004 roku, francuskie prawo zdrowia publicznego ustaliło cel 75-procentowego pokrycia szczepieniami dla całości grup zagrożonych. Jednakże, jak stwierdzają francuskie władze zdrowotne, tego celu nie udało się osiągnąć. Na przykład, wśród ludzi powyżej 65 roku życia, poziom pokrycia nie przekraczał nawet 70% w ostatnich latach.
Mało tego, ponieważ w latach 2010-2011 władze zdrowotne stwierdziły bardzo poważny spadek poziomu pokrycia szczepieniami w tej grupie wiekowej. Okazało się bowiem, że zaledwie 56% ludzi powyżej 65 roku życia było aktywnie uodpornionych przeciwko grypie.
Rozszerzenie zaleceń
W okresie 2009-2010, populacja Francuzów w wieku od 15 lat do 64 lat została bardzo silnie zarażona wirusem grypy – 60,2%. W tym przedziale wiekowym, dwie grupy okazały się wyjątkowo narażone na pojawienie się komplikacji związanych z grypą.
Francuskie władze zdrowotne mówią tutaj o:
- kobietach ciężarnych, u których ryzyko komplikacji jest dziesięciokrotnie większe;
- o osobach otyłych (to znaczy, osoby, których wskaźnik masy ciała BMI przekracza albo równa się 30). Patologia ta zresztą jest bardzo znacząco związana z większą liczbą przypadków przyjęć w jednostkach reanimacyjnych, jak przypominają francuskie władze zdrowotne.
Darmowa szczepionka dla osób z grupy ryzyka
To właśnie dlatego na sezon 2011-2012, francuska wysoka rada zdrowia publicznego (HCSP, Haut Conseil de la santé publique) zaleciła szczepienie przeciwko grypie kobietom ciężarnym oraz osobom cierpiącym z powodu otyłości.
Na obraz ludzi powyżej 65 roku życia, a także pacjentów, którzy są dotknięci przewlekłą chorobą układu oddechowego, chorobą serca, chorbą metaboliczną, albo upośledzeniem układu odpornościowego, kobiety ciężarne oraz osoby otyłe skorzystają we Francji z darmowej szczepionki.
Specjalnie zaproszenia i druczki na darmowe szczepionki
Osoby, których zazwyczaj to dotyczy, dostaną pocztą zaproszenie do poddania się szczepieniu, wraz z druczkiem na darmową szczepionkę, którą będą musieli pokazać farmaceucie. Ci ludzie z kolei, których w tym roku obejmują rozszerzone zalecenia, muszą się udać do swojego lekarza leczącego. Dostaną od niego uzupełniony druczek imienny, dzięki któremu dostaną darmową szczepionkę w aptece. W sytuacji, kiedy lekarz nie posiada czystego druku, można po niego udać się do swojej kasy ubezpieczeniowej.
Władze francuskie zrobiły więc chyba wszystko, aby maksymalnie zachęcić swoich obywateli do szczepienia się przeciwko grypie.
Komentarze do: Szczepionka przeciwko grypie sezonowej jest dostępna