Nawet jeśli amerykańskie centra CDC (centra prewencji i kontroli chorób, Centers for Disease Control and Prevention) zalecają większości ludzi zaszczepienie się przeciwko grypie, to nowe badania stwierdzają, iż taka szczepionka niekoniecznie jest skuteczna aż w 100%, jeśli chodzi o zapobieganie grypie.
Co więcej, jej skuteczność może oscylować w granicach 59% dla ludzi w wieku od 18 lat do 65 lat.
Badanie, opublikowane w brytyjskim przeglądzie naukowym The Lancet, zbadało skuteczność najpowszechniej używanej w Stanach Zjednoczonych szczepionki przeciwko grypie: trójwalentna szczepionka TIV (trivalent inactivated vaccine).
Szczepionka ta stanowi 90% wszystkich szczepionek przeciwko grypie podawanych w USA, jak donosi WebMD.
Badacze z Uniwersytetu w Minnesocie (University of Minnesota Center for Infectious Disease Research and Policy) przyjrzeli się rezultatom 31 badań, aby określić stopień skuteczność szczepionki. Ich odkrycia nieco się różnią więc od stwierdzonej 73-procentowej skuteczności, o której mówił raport opublikowany zeszłego roku przez Cochrane Collaboration.
Jakie są przyczyny tych różnic?
Otóż, największą różnicą między najnowszym przeglądem (analiza, którą przeprowadził Michael Osterholm) a badaniami Cochrane Collaboration to typ badań, jakie te metaanalizy zawierały. Michael Osterholm albowiem posłużył się jedynie badaniami, które stwierdzały obecność wirusa grypy u ludzi chorych. Z kolei, badania Cochrane Collaboration skupiły się na tym, czy chorzy ludzie mieli grypę, sprawdzając jedynie wysoki poziom przeciwciał we krwi, a nie to, czy wirus grypy był rzeczywiście obecny.
Zobacz również:
Badania, które przedstawiamy, są najlepszymi, jakie mamy od ponad 70 lat, stwierdza Michael Osterholm.
Badacze również przebadali skuteczność szczepionki w postaci sprayu do nosa (zatwierdzona dla ludzi w wieku od 2 lat do 49 lat) i stwierdzili, że jest ona w 83% skuteczna dla dzieci w wieku od 6 miesięcy do 6 lat.
Szczepionka przeciwko grypie w sprayu działa bardzo dobrze u dzieci, ale nigdy tak naprawdę nie była rekomendowana, stwierdza Michael Osterholm. A potencjalnie moglibyśmy uzyskać lepszy efekt w zapobieganiu grypie, gdybyśmy byli zachęcani do używania tego typu szczepionki w tej grupie wiekowej.
Według WebMD, szczepionka jest od 70% do 90% skuteczna dla zdrowych dorosłych. Ale, na skuteczność może również wpłynąć wiek szczepionej osoby, czas, kiedy ją dostaje, a także wszystkie inne warunki zdrowotne, jakie danej osoby dotyczą.
Ostatnio, pewne badanie, opublikowane w International Journal of Obesity, stwierdzało, że szczepionka przeciwko grypie może być mniej skuteczna u ludzi, którzy są otyli albo mają nadwagę.
Amerykańskie centra Centers for Disease Control and Prevention zalecają, żeby każda osoba w wieku od 6 miesięcy była szczepiona przeciwko grypie, a w szczególności osoby z grupy ryzyka, takie jak dorośli w wieku powyżej 65 lat, kobiety ciężarne, chorzy na inne choroby, a także dzieci od 2 do 5 roku życia.
Komentarze do: Szczepionka przeciwko grypie skuteczna jedynie w 59 procentach, stwierdzają analizy (1)
Szczepienia a pieniądze
1czytam o tych badaniach i wszędzie piszecie co innego. ja wiem, że warto się szczepić, szczepię dzieciaki od małego, co roku, i żadne nie choruje, chociaż cała trójka chodzi do szkoły (asia do przedszkola). obejrzałam fi... pokaż całość