Szczepionka przeciwko grypie A (H1N1) podana kobiecie ciężarnej może mieć nieoczekiwanie dobry wpływ na płód, stwierdzają kanadyjscy badacze z uniwersytetu w Ottawie. Oznacza to mniejszą śmiertelność i mniej problemów z wagą pośród noworodków, a także mniej przedwczesnych porodów. Badania na ten temat ukazały się w przeglądzie American Journal of Public Health.
Grypa A (H1N1) pojawiła się w 2009 roku, budząc wielkie przerażenie na całym świecie. Zresztą, zupełnie niepotrzebnie, ponieważ nawet jeżeli zabiła około 18 000 osób, to w dalszym ciągu okazała się mniej śmiertelna niż zwykła grypa sezonowa.
Aby stawić czoła temu wirusowi naukowcy opracowali szczepionkę, która zapewniła ochronę przed tym właśnie rodzajem grypy, ale i nie tylko...
Jak stwierdzają eksperci podstawową sprawą jest to, że środek ten może być dobrą szczepionką uniwersalną przeciwko grypie, a z drugiej strony szczepionka przeciwko grypie typu A (H1N1) może działać niezwykle korzystnie, kiedy jest podana w okresie ciąży.
Jest to dobra nowina, ponieważ kobiety ciężarne należą do grupy wysokiego ryzyka w trakcie epidemii grypy. Z tego względu wszyscy eksperci zdecydowanie zalecają im szczepienia.
Zobacz również:
- Nie tylko dzieci potrzebują szczepień!
- Pierwsze szczepienie - o czym należy pamiętać?
- Mamo – chroń swoją córkę!
- Pierwsza szczepionka na dengę wreszcie dostępna
- Szczepienie dziecka przeciwko odrze, śwince i różyczce
- Na co warto zaszczepić dziecko?
- Jakie są najczęstsze choroby podczas podróży zagranicznych?
- Kalendarz szczepień
Badacze kanadyjscy przeprowadzili prace nad 55 570 kobietami, które urodziły jedno dziecko w okresie od 2 listopada 2009 do 30 kwietnia 2010 roku, w Ontario. 42% spośród tych kobiet otrzymało szczepionkę.
Naukowcy stwierdzili, że:
- kobiety ciężarne były skutecznie chronione przeciwko grypie typu A (H1N1);
- ryzyko obumarcia płodu spadło o 34%;
- ryzyko przedwczesnego porodu (przed 32 tygodniem ciąży) spadło o 28%;
- ryzyko niskiej wagi urodzeniowej u noworodka spadło o 19%;
- szczepionka pod żadnym innym względem nie okazała się niekorzystna dla kobiety bądź dla płodu.
Eksperci podkreślają, że należy zachować ostrożność w analizowaniu tych rezultatów, ponieważ nic jeszcze nie jest pewne. Przede wszystkim, prace te dotyczą dwóch aspektów - szczepień kobiet ciężarnych przeciwko grypie typu A (H1N1) oraz korzyści płynących ze szczepionki podanej w okresie ciąży inne niż te, których się normalnie po takiej szczepionce spodziewano.
Na razie nie można stwierdzić, że to sama zawartość szczepionki stoi za tymi pozytywnymi rezultatami. Być może kobiety, które poddały się szczepieniu, prowadziły zdrowszy styl życia, co również ma bardzo istotny wpływ na przebieg ciąży.
Jak się okazuje wciąż potrzebne są dodatkowe badania, które pozwolą wyjaśnić jakie są prawdziwe przyczyny zaobserwowanych zjawisk, dzięki porównaniu szczepionki do placebo przede wszystkim.