Szczepionka przeciwko malarii, skuteczniejsza niż do tej pory, może przejść z sukcesem ostatnie etapy testu klinicznego, według najświeższych zapowiedzi. Wkrótce, szczepionka może dostać pozwolenie na wejście na rynek, jak stwierdza jeden z lekarzy w Gabonie, gdzie prowadzone są aktualnie te badania.
Jest to bardzo zachęcający krok w walce z tym podstawowym problemem zdrowia publicznego w tym afrykańskim kraju. Przypomnijmy jeszcze, że malaria jest pierwszą parazytozą świata (czyli chorobą pasożytniczą).
W zeszłym tygodniu, jeden z członków jednostki badań medycznych w szpitalu Albert Schweitzer w Lambaréné, doktor José Fernandez oznajmił w Libreville w Gabonie, że rezultaty badań nad szczepionką antymalaryczną okazały się bardzo zachęcające.
Te wstępne rezultaty są względnie zadowalające i pozwalają nam myśleć, że bardzo szybko będziemy mieć do dyspozycji coś, co będzie zdatne do użytku, powiedział jeszcze doktor José Fernandez w swoim komunikacie wystosowanym w czasie obchodów Światowego Dnia Zdrowia.
Zobacz również:
- Objawy lekomanii
- Leki oryginalne a odpowiedniki - czym się różnią?
- Alergia na leki znieczulenia miejscowego, Czy są potrzebne badania diagnostyczne?
- Leki przeciwpłytkowe mogą być podawane doustnie lub pozajelitowo
- Jakie substancje działają odkażająco?
- Jakie substancje działają miejscowo znieczulająco?
- Leki sieroce – komu są potrzebne?
- Preparaty złożone
Szczepionka przeciwmalaryczna skuteczna w blisko 50% przypadków
Zaczęliśmy już dwa lata temu test kliniczny w fazie 3. Jest to ostatnie badanie, które trzeba przeprowadzić przed zatwierdzeniem szczepionki i przed wprowadzeniem jej na rynek, wyjaśnia doktor José Fernandez.
Aktualnie, skuteczność nowej szczepionki wynosi 56% w stosunku do pierwszych epizodów malarii oraz 46% w przypadku ciężkiej choroby.
Minister zdrowia w Gabonie, Leon Nzouba stwierdza, że poziom hospitalizacji z powodu malarii jest wysoki: 68%.
Gaboński minister zdrowia dorzuca jeszcze, że malaria stanowi pierwszy problem zdrowia publicznego w tym kraju.
Szpital Albert Schweitzer w Lambaréné, ufundowany w 1913 roku, w samym centrum kraju, nosi nazwę swojego założyciela i stał się również centrum badawczym.