Szukaj

Szpital Dziecięcy św. Ludwika w Krakowie otwiera nowoczesny pawilon

Podziel się
Komentarze0

W drugiej połowie września małopolska pediatria wzbogaci się o nowoczesny pawilon przeznaczony na działalność psychiatrii dziecięcej i poradni specjalistycznych. Tym samym, jedyny w województwie Oddział Psychiatrii Dzieci funkcjonujący przy Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym im. św. Ludwika w Krakowie, osiągnie najwyższy standard usług oraz zdecydowanie poprawi komfort pobytu pacjentów.



Pomysłodawcą tej inwestycji, największej w 134-letniej historii istnienia Szpitala, jest urzędujący od 2005 roku Dyrektor - Stanisław Stępniewski. Uroczyste otwarcie pawilonu będzie miało miejsce 24 września br. W ramach tych uroczystości,  szpital organizuje również konferencję pediatryczną „Dziecko w Podróży”, która odbędzie się 11 września br.

Przedsięwzięcie dotyczące rozbudowy połączonej z modernizacją Szpitala Dziecięcego im. św Ludwika zostało zaakceptowane przez władze samorządowe Województwa Małopolskiego w 2006 roku i wpisane do Wieloletniego Programu Inwestycyjnego Województwa Małopolskiego 2007 - 2013. Budowa Pawilonu Jakubowskiego - tak na cześć założyciela Szpitala Dziecięcego i ojca pediatrii w Polsce, nazwano najnowszy obiekt zespołu WSSD, zajęła 18 miesięcy i pochłonęła 23 miliony złotych. Inwestycja w przeważającej części została sfinansowana przez organ założycielski Szpitala - Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego. Przedsięwzięcie to wpisało się w Strategię Rozwoju Województwa Małopolskiego na lata 2007-2013 w punkcie dotyczącym Rozwoju Społecznego i Jakości Życia.

Inwestycja pn. Budowa 2 - kondygnacyjnego budynku szpitalnego i przeniesienie oddziału psychiatrii dziecięcej i poradnie specjalistyczne wraz z przebudową budynku głównego, została podzielona na dwa etapy: budowę nowego pawilonu i przebudowę istniejącego budynku głównego szpitala. Oba obiekty będą połączone  z sobą tunelem podziemnym. Generalnym Wykonawcą robót jest Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego - Chemobudowa - Kraków S.A., wyłonione w wyniku procedury przetargowej.

Inwestycja ta pozwoliła na przeniesienie jedynego na terenie Województwa Małopolskiego Oddziału Psychiatrii Dzieci wraz z kompleksem dziecięcych poradni psychiatrycznych na teren Szpitala przy ul. Strzeleckiej oraz umożliwia pełne zabezpieczenie opieki nad dziećmi ze schorzeniami psychiatryczno-pediatrycznymi. Ponadto, docelowo inwestycja ta zmniejszy koszty funkcjonowania Szpitala, umożliwi zwiększenie kontraktu z NFZ, zdecydowanie poprawi komfort hospitalizowanych pacjentów.

Pawilon Jakubowskiego jest całkowicie dostosowany do wymogów Rozporządzenia Ministra Zdrowia jakim pomieszczenia i urządzenia zakładu opieki zdrowotnej powinny odpowiadać pod względem fachowym i sanitarnym. Pawilon ma służyć małym pacjentom nie tylko z Krakowa, ale także z całej Małopolski. W ciągu roku będzie można tu udzielić pomocy ponad 50 tys. pacjentom.

Zaprojektowany przez Studio „S” Biuro Architektoniczne Michała Szymanowskiego budynek nawiązuje do symetrycznego i klasycystycznego kształtu budynku głównego  Szpitala. Projekt obiektu stworzony został z myślą o najbardziej wymagających małych pacjentach i jest w pełni dostosowany dla potrzeb osób niepełnosprawnych. Ciekawa architektura przypomina najlepsze lokalne wzorce. Poprzez zastosowanie współczesnych materiałów oraz uproszczenie ornamentyki elewacji, bryła budynku zyskała wyjątkowy i nowoczesny charakter, lekkość i elegancję. Cechą wyróżniającą budynek jest zastosowanie dużego okapu oraz trejaży na rośliny. Pawilon łączy się funkcjonalnie i stylistycznie z budynkiem głównym Szpitala, tworząc w efekcie końcowym dobrze działający i wyglądający zespół szpitalny. Profesjonalnie wykonana i odpowiednio zarządzana infrastruktura, gwarantuje bezpieczeństwo i komfort dla użytkowników, których oczekiwania w tym zakresie nieustannie rosną.


Na uwagę zasługują najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne zastosowane w obiekcie:
- zintegrowany system zarządzania budynkiem
- instalacja wentylacyjna z odzyskiem ciepła
- kontrolowany dostęp do pomieszczeń z rejestracją osób wchodzących i wychodzących, instalacja alarmowa  i p. poż., monitoring dźwigów, system obsługi parkingu, system nagłośnienia I piętra budynku.

Dodatkowo nowoczesny system oświetleniowy pozwala nie tylko prawidłowo oświetlić wnętrze, ale też podkreśla ciekawe elementy i poprawia proporcje pomieszczeń. Obiekt jest imponujący i naprawdę robi wrażenie. Jego klasę i piękno podkreśla również harmonijnie wkomponowana zieleń.

Pawilon Jakubowskiego posiada kondygnację podziemną oraz dwie kondygnacje nadziemne. W najniższej części mieści się parking dla personelu i pacjentów na 48 miejsc postojowych. Na parterze zlokalizowany jest oddział psychiatrii dziecięcej o łącznej powierzchni użytkowej 1262 m2, z pełnym zapleczem wyposażonym w sale lekcyjne, świetlice, pracownię komputerową, siłownię, plac zabaw oraz szkołę dla dzieci przebywających na oddziale. Oddział Psychiatryczny jest w pełni monitorowany, wyposażony w kamery, karty magnetyczne oraz całodobową monitorowaną dostępność do pomieszczeń.

Kondygnacja I piętra przeznaczona została na poradnie specjalistyczne, w tym poradnie psychologiczne oraz gabinety diagnostyczno-zabiegowe (okulistyka, ortopedia, dermatologia, stomatologia) o łącznej powierzchni 1295 m2. Pracownie wyposażone zostały w najnowocześniejszy sprzęt, w tym m.in. aparat endoskopowy, echokardiograf, urządzenia do monitorowania czynności organizmu (holter EKG, holter ciśnieniowy, holter EEG). Dodatkowo na wyposażeniu poradni jest całkowity panel do badan alergologicznych, pH-metrii oraz WTA. Całkowita powierzchnia użytkowa pawilonu wynosi ponad 4000 m2. Nowy obiekt został w pełni zintegrowany informatycznie z częścią szpitalną, wprowadzona zostanie e-rejestracja oraz elektroniczne karty identyfikacyjne pacjenta.

Zakończenie drugiego etapu inwestycji, dotyczącego przebudowy istniejącego budynku głównego Szpitala Dziecięcego planowane jest na koniec 2012 roku. Przebudowa ta ma na celu dostosowanie istniejącej od 134 lat jednostki do wymogów Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dn. 10 listopada 2006 r., w sprawie wymagań, jakim powinny odpowiadać pod względem fachowym i sanitarnym, pomieszczenia i urządzenia zakładów opieki zdrowotnej (Dz. U. Nr 213, poz. 1568).

To historyczny moment - mówi Stanisław Stępniewski, Dyrektor Szpitala -  największa od ponad 130 lat inwestycja w Szpitalu Św. Ludwika. Zarządzana przez Dyrektora Stępniewskiego jednostka od wielu lat korzysta ze wszystkich dostępnych badań diagnostycznych i terapeutycznych, inwestuje i pozyskuje najnowocześniejszy sprzęt, rozbudowuje  pomieszczenia oraz przykłada wagę do jakości wykonywanych usług medycznych oraz nieustannego szkolenia personelu zgodnie z misją szpitala.

Dla nas najważniejszy jest pacjent - stawiamy na profesjonalizm i komfort pacjenta - dodaje Dyrektor Stępniewski. Od wielu lat czyniliśmy starania o zakup tomografu komputerowego, którego posiadanie pozwoliłoby nam uzyskać pełną niezależność diagnostyczną. W chwili obecnej szpital korzysta z usług pracowni zewnętrznych, zlokalizowanych na terenie miasta Krakowa, znacznie oddalonych od naszej placówki. To utrudnienie naraża pacjentów na dyskomfort związany z transportem,  wymaga zaangażowania zespołu lekarsko (anestezjolog) - pielęgniarskiego, a także niekorzystnie wpływa na koszty i czas trwania tak prowadzonej diagnostyki. Dodatkowe problemy stwarza konieczność wcześniejszego ustalenia terminu każdego badania, co jest szczególnie uciążliwe w  przypadku pacjentów, u których tomografię należy wykonać w trybie pilnym. Dzięki hojności Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, staliśmy się szczęśliwymi posiadaczami nowoczesnego aparatu tomografii komputerowej firmy Siemens.

Szpital posiada bazę lokalową w której planowane jest umieszczenie tomografu, gotowy projekt budowy wraz z pozwoleniem na budowę oraz zapewnienie pomocy finansowej ze strony Małopolskiego Urzędu Marszałkowskiego, odnośnie adaptacji tych pomieszczeń. Obecnie trwają czynności przetargowe, mające wyłonić wykonawcę prac. Diagnostykę tomograficzną pacjentów szpital planuje rozpocząć w styczniu 2011 r.

Umieszczenie tomografu na terenie szpitala pozwoli na wyraźne skrócenie czasu potrzebnego do postawienia diagnozy, podniesie komfort oraz jakość hospitalizacji naszych pacjentów, zwiększając ich bezpieczeństwo, a także usprawni organizację pracy i zmniejszy koszty Szpitala. Szpital im. Św. Ludwika jest jedynym na terenie miasta Krakowa, poza Uniwersyteckim Szpitalem Dziecięcym w Prokocimiu, wielospecjalistycznym szpitalem dziecięcym.

Komentarze do: Szpital Dziecięcy św. Ludwika w Krakowie otwiera nowoczesny pawilon

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz