Chory na cukrzycę żyjący w Montpellier był jednym z dwóch pierwszych pacjentów, którzy przetestowali przenośną pompę insulinową. Ta sztuczna trzustka pozwoliła mu na oddawanie się swoim zajęciom bez konieczności martwienia się o leki i zastrzyki z insuliny.
Zastrzyki insulinowe mogą stać się wkrótce odległym wspomnieniem dla wielu diabetyków.
Pożegnanie z insuliną?
Tak przynajmniej sugeruje zupełnie niezwykłe doświadczenie przeprowadzone na pacjencie z Montpellier. Mężczyzna ten ma 58 lat i jest pierwszym pacjentem we Francji, który przetestował niesamowity wynalezek. Innowacja ta została przedstawiona na kongresie technologicznym, poświęconym cukrzycy, który miał miejsce w dniach od 27 do 29 października w San Francisco.
Sztuczna trzustka pozwoliła temu pacjentowi iść do restauracji, spać w hotelu, a także przejść się rankiem, bez konieczność martwienia się o lekarstwo. Jest to wielka ulga, ponieważ do tej pory jego życiem kierował poziom glukozy we krwi oraz konieczność stałego dostarczania insuliny.
Innowacyjne urządzenie ułatwi życie chorym
Konkretnie chodzi o pompę insulinową, przenośną, która jest w stanie sama się regulować. Aparat pomiarowy jest umieszczony pod skórą i w sposób stały mierzy stężenie glukozy w organizmie. Rezultaty tych pomiarów są wysyłane do informatycznego układu kontroli, zainstalowanego w smartfonie. Na podstawie tych danych, smartfon wysyła do pompy odpowiednią ilość insuliny, która ma utrzymać glikemię na właściwym poziomie.
Zobacz również:
Urządzenie to eliminuje w ten sposób konieczność przeprowadzania wielu testów krwi, robienia zastrzyków insulinowych, a w ten sposób sprawia, że ciężki los diabetyków związany z codziennym podawaniem insuliny, staje się nieco lżejszy.
W ostatnim roku, lekarze z Uniwersytetu Cambridge donosili, w przeglądzie naukowym The Lancet, że udało im się z powodzeniem przetestować zautomatyzowane urządzenie dystrybuujące insulinę u dwudziestki nastolatków i dzieci z cukrzycą, które spędziły pięćdziesiąt nocy w szpitalu dla potrzeb eksperymentu.
Jednakże, główny innowacyjny element naszego systemu, w stosunku do tego, którzy został przetestowany przez badaczy z Uniwersytetu Cambridge, to miniaturyzacja jednostki sterującej pompą, w zależności od poziomu glikemii, mówi jeden z badaczy.
Postępy w walce z cukrzycą
Aż do tej pory eksperymenty przeprowadzano jedynie w szpitalach, nigdy poza tymi placówkami. Inny postęp to fakt, iż system, który został przetestowany we Francji, działa w sposób automatyczny, bez potrzeby uciekania się do ludzkiej interwencji.
Nasze urządzenie więc pozwala na wielką samodzielność fizyczną i „wolność umysłową”, można by powiedzieć, stwierdza profesor Eric Renard, lekarz z centrum Centre d'Investigation Clinique INSERM-CHU w Montpellier.
Czekamy na inne próby
Równolegle do tego doświadczenia, drugi pacjent, tym razem w Padwie we Włoszech, również miał na krótko zainstalowane to urządzenie. Ale w obliczu tych rezultatów uzyskanych u francuskiego pacjenta, badania będą trwały nadal.
Skoncentrują się one w ciągu kolejnych kilku tygodni na ośmiu dodatkowych pacjentach, żyjących w Padwie i w Montpellier. Jeżeli pierwsze sukcesy się potwierdzą, miliony ludzi cierpiących na cukrzycę z całą pewnością odczują ulgę.
Komentarze do: Sztuczna trzustka przetestowana po raz pierwszy u chorego na cukrzycę