Naukowcom japońskim udało się stworzyć sztuczny ząb na podstawie komórek macierzystych myszy. Ząb ten został z sukcesem zaimplantowany do pyska jednego z gryzoni, co sugeruje, że nieco ulepszoną technikę można będzie zastosować również u człowieka.
Jest to kolejny nowy krok postawiony w dziedzinie tworzenia organów z komórek macierzystych.
Na University of Science w Tokio w Japonii, badaczom udało się odtworzyć jeden ząb, stosując komórki myszy, przy użyciu raczej innowacyjnej techniki.
Najpierw, Takashi Tsuji oraz jego koledzy pobrali komórki, które miały stać się zębami u embrionów myszy. Następnie, komórki te zostały implantowane do organizmu dorosłego gryzonia, a bardziej precyzyjnie do membrany, która otacza nerki.
Zobacz również:
- Na czym polega leczenie kanałowe?
- Nadwrażliwość zębów - jak sobie z nią radzić?
- Bruksizm – dlaczego nocą zgrzytamy zębami?
- Bruksizm – leczenie nocnego zgrzytania zębami
- Zabiegi dentystyczne w ciąży
- Leczenie kanałowe - wskazania i przebieg
- Urazy jamy ustnej u dzieci
- Mity dotyczące higieny jamy ustnej w starszym wieku
Dwa miesiące później, komórki te zrodziły całkowicie kompletny ząb trzonowy, który badacze pobrali, a następnie przenieśli do szczęki drugiej myszy.
Trzydzieści dni po interwencji, naukowcy spostrzegli, że ząb ten idealnie dopasował się do dziąsła myszy: naczynia krwionośne oraz nerwy, które go otaczają, funkcjonują dokładnie tak, jakby chodziło o naturalny ząb trzonowy.
Od tej pory, naukowcy japońscy spodziewają się, iż będzie można produkować zęby bez używania ciała "nosiciela". Jest to ogromny postęp, który pozwala brać pod uwagę zastosowanie tej techniki w odtworzeniu sztucznych zębów na podstawie ludzkich komórek macierzystych.
Komentarze do: Sztuczny ząb stworzony z komórek macierzystych