Tarczyca - agent służb specjalnych!
Choroby związane z tarczycą dotyczą około 30% Polaków! Szacuje się, że połowa z nich o tym nie wie. Problemy te częściej dotykają kobiety, szczególnie po 50-tym roku życia, ale i kobiety w okresie rozrodczym, młode! - mówi endokrynolog Edyta Barczyk z Centrum Medycznego Scanmed Multimedis Krowodrza w Krakowie.
Tarczyca to gruczoł, który swym kształtem przypomina zwiastującego wiosnę motyla i jest położona u podstawy szyi. Produkuje hormony, które regulują metabolizm i prawidłową czynność wszystkich tkanek i narządów ciała. Jej prawidłowa praca odpowiada za wzrost młodych organizmów oraz rozwój płciowy, a w okresie życia płodowego i u małych dzieci wpływa na rozwój mózgu. Tarczyca produkuje bardzo ważne hormony tyroksynę i trójjodotyroninę.
Choroby tarczycy powodują niecharakterystyczne dolegliwości. Nie zawsze pacjent ma widoczne zmiany, czyli tzw. wole, które powodują dyskomfort podczas przełykania czy ucisk w gardle i są wyczuwalne na szyi. Mogą bowiem wystąpić dolegliwości, które trudno na początku wiązać z tarczycą! Mowa tutaj o bezsenności, nasilonym poceniu się, spadku lub przyroście masy ciała. Pacjenci mają problemy gastrologiczne, zmagają się z biegunką lub zaparciami. Ich skóra jest wysuszona, a włosy stają się łamliwe i wypadają. Tymczasem takie właśnie przypadłości sugerują, że być może problem tkwi w tarczycy - dodaje endokrynolog Edyta Barczyk.
Nadczynność i niedoczynność - dwaj przestępcy
Powiększenia tarczycy można upatrywać w braku jodu w naszej diecie. W Polsce praktycznie sobie poradzono z tym kłopotem dzięki wprowadzonemu w 1997 r. obowiązkowego jodowaniu soli. Komentuje endokrynolog Scanmedu Multimedisu w Krakowie: dla utrzymania prawidłowych funkcji tarczycy produkującej hormony, ten właśnie pierwiastek ma ogromne znaczenie. Zły wpływ na prawidłową pracę tarczycy mają metale ciężkie, takie jak np.: fluor, kadm, rtęć i ołów - wszechobecne w zanieczyszczonym środowisku.
Zobacz również:
Częstymi schorzeniami tarczycy są choroby autoimmunologiczne przebiegające bez zaburzeń funkcji gruczołu lub manifestujące się niedoborem lub nadprodukcją hormonów. W grupie tych schorzeń występuje choroba Hashimoto, choroba Gravesa-Basedowa, uznawane obecnie za skrajne manifestacje jednej jednostki chorobowej. Zdecydowanie rzadsze są wtórne zaburzenia funkcji tarczycy związane z zaburzeniami pracy przysadki mózgowej stymulującej gruczoł tarczowy.
Pewną rolę w generowaniu schorzeń tarczycy przypisuje się hormonom układu płciowego - estrogenom, gdyż schorzenia tarczycy są zdecydowanie częstsze u kobiet niż u mężczyzn. - mówi dr Barczyk: Nieleczone zaburzenia funkcji tarczycy, powoli, podstępnie wyniszczają nasz organizm. Prowadzą do poważnych chorób serca mogących zakończyć się zawałem, psychozą, a nawet śpiączką. Nieleczona i niezdiagnozowana przed ciążą nadczynność, jak i niedoczynność tarczycy, w ciąży zwiększa ryzyko poronienia i powstania wad wrodzonych płodu. Kobiety nie tylko chorują częściej, ale i zaburzenia prawidłowego funkcjonowania tarczycy pojawiają się w znacznie młodszym wieku, kiedy kobiety te są aktywne zawodowo i zaczynają myśleć o planach związanych z założeniem rodziny.
Zbadaj i miej świadomość!
Problemy z tarczycą są stosunkowo łatwe do wykrycia - z próbki pobranej krwi odczytuje się poziom hormonów, i na tej podstawie wnioskujemy o pracy tarczycy. Niezbędnym badaniem jest również badanie ultrasonograficzne gruczołu tarczowego, czyli badanie, które pozwala określić morfologię ewentualnych zmian ogniskowych, gdyż nawet pomimo prawidłowej pracy tarczycy, w budowie gruczołu tarczowego są zmiany wymagające czasem pilnej diagnostyki i leczenia. Czasem konieczna jest biopsja. Biopsja aspiracyjna ma na celu stwierdzenie z jakimi zmianami mamy do czynienia - z łagodnymi czy podejrzanymi onkologicznymi. Innym badaniem diagnostycznym jest badanie scyntygraficzne tarczycy. Wskazania do tego badania są ściśle określone i wykonywane w konkretnych sytuacjach - opowiada dr Barczyk z placówki Scanmedu Multimedisu Krowodrza.
Schorzenia tarczycy leczymy farmakologicznie, chirurgicznie, jodem radioaktywnym - jest to uzależnione od przyczyny i rodzaju zaburzenia. Czasem wykorzystujemy tylko jedną metodę leczniczą, czasem wszystkie. Zdarza się, że zażywanie leków musi się odbywać do końca życia, a w innych przypadkach możemy je odstawić - dodaje endokrynolog. Na polskiej liście najczęściej wykonywanych operacji chirurgicznych tarczyca znajduje się w pierwszej piątce - co tylko dowodzi skali problemu, jakim są schorzenia małego i niepozornego gruczołu znajdującego się na szyi człowieka.
Komentarze do: Tarczyca - agent służb specjalnych! (5)
swinska tarczyca hormon covid koronavirus SARS sprzedam leki
1"T3 to hormon tarczycy, który zmniejsza stan zapalny i może zapobiec niewydolności płuc. Dwóch pacjentów z COVID-19 ze stanu Minnesota w USA otrzymało go przez rurkę do oddychania i w zaskakująco szybki sposób wyzdr... pokaż całość
Swinska tarczyca na niedoczynnosc suplement diety Thyroid Thiroyd NDT
3mam sprowadzany z tajlandii Thiroyd 1000 tabletek po 60mg, sprzedaje po 120zl + 20zl pobraniowa. Rowniez Thyroid TR (czyli bez laktozy i glutenu), 1000 tabletek po 60mg, 250zl, wlacza koszt wysylki rejestrowanej z tajla... pokaż całość
Dear All I still do have stock of Thiroyd, Thyroid TR and Thyroid S (boxes 1000’s and 500’s). Charging now us$1 per pill. Registered postage $5, takes 2-3 weeks. I do have Barclays in the UK, as well bank accounts in... pokaż całość
"T3 to hormon tarczycy, który zmniejsza stan zapalny i może zapobiec niewydolności płuc. Dwóch pacjentów z COVID-19 ze stanu Minnesota w USA otrzymało go przez rurkę do oddychania i w zaskakująco szybki sposób wyzdr... pokaż całość
NDT Thyroid TR, Thiroyd from Thailand natural food supplement diet
1I am sending from Thailand boxes 1000 tablets 60mg, includes registered airmail to any country: Thiroyd $60 Thyroid TR $80 (no lactose or gluten) Payment by paypal or transfer Barclays Bank in the UK. Post ta... pokaż całość