Szpital Wojewódzki św. Łukasza w Tarnowie uruchomił nowoczesne pracownie brachyterapii i medycyny nuklearnej. Placówka jest drugim pełnoprofilowym ośrodkiem onkologicznym w Małopolsce. W tarnowskim szpitalu św. Łukasza uruchomiono nowoczesne pracownie brachyterapii i medycyny nuklearnej, które wchodzą w skład otwartego w 2008 roku Zakładu Radioterapii.
Dzięki zrealizowanym w ostatnich latach inwestycjom szpital św. Łukasza zapewnia pacjentom z Małopolski możliwość kompleksowego leczenia onkologicznego w zakresie chirurgii, radioterapii [teleterapii i brachyterapii] i medycyny nuklearnej [diagnostycznej i terapeutycznej], chemioterapii.
- Skoncentrowaliśmy w jednym nowoczesnym ośrodku wszystkie metody leczenia raka. Tarnów jest drugim, obok Krakowa, pełnoprofilowym ośrodkiem onkologicznym w Małopolsce - mówi nadzorujący działalność Tarnowskiego Ośrodka Onkologicznego wojewódzki konsultant w dziedzinie chirurgii onkologicznej Prof. dr hab. n. med. Leszek Kołodziejski.
Jeszcze w tym roku tarnowski szpital św. Łukasza planuje zakupić dla potrzeb diagnostyki onkologicznej nowoczesną gamma kamerę zintegrowaną z tomografem, która pozwala na bardzo precyzyjne wczesne wykrywanie i lokalizowanie zmian nowotworowych. Rozpoczyna również przygotowania do budowy pierwszego w powiecie - Oddziału Psychiatrii. W sąsiedztwie szpitala powstanie również [2011-12] hospicjum stacjonarne, którego budowę planuje rozpocząć tarnowska fundacja Kromka Chleba.
Zdaniem Marszalka Województwa Małopolskiego Marka Nawary, szpital wojewódzki św. Łukasza w Tarnowie jest jedną z najlepiej zarządzanych placówek opieki zdrowotnej w Małopolsce.
Zobacz również:
- Widząc już kilka lat temu bardzo dobre efekty ekonomiczne, jakie uzyskiwał i nadal uzyskuje szpital św. Łukasza, zdecydowaliśmy się na rozwój onkologii w tym miejscu, a nie na przykład w Nowym Sączu. To dzięki świetnemu zarządzaniu, dobremu wykorzystaniu urządzeń i pracowni przez specjalistów, którzy tutaj pracują, Tarnów ma dzisiaj nowoczesna onkologię, a wkrótce wzbogaci się o oddział psychiatryczny - powiedział Marszałek Województwa Małopolskiego Marek Nawara . Jego zdaniem, leczenie specjalistyczne w Małopolsce powinno być rozwijane w taki sposób , żeby nie tylko zwiększyć jego dostępność, ale również uwolnić pacjentów od konieczności ciągłego podróżowania.
- Obecnie małopolska onkologia jest spolaryzowana wokół dwóch ośrodków: Krakowa i Tarnowa. Dzięki temu pacjenci w województwie małopolskim nie powinni mieć większej bariery odległości jak kilkadziesiąt kilometrów, by uzyskać możliwość leczenia. To bardzo ważny wskaźnik: im dalej chory musi podróżować, tym częściej rezygnuje z pomocy specjalisty… - potwierdza prof. dr hab. n. med. Leszek Kołodziejski.
Zakład Radioterapii z Odziałem Radioterapii szpitala św. Łukasza prowadzi terapię chorób nowotworowych w trybie dziennym i stacjonarnym m.in. w zakresie konformalnej radioterapii 3 D, radioterapii ze zmienną mocą dawki (IMRT), radioterapii stereotaktycznej i radiochirurgii (SRS), IGRT. Posiada m.in. 2 akceleratory liniowe ONCOR i ARTIST wyposażone w system obrazowania MVision, kolimatory 160-listkowe, panele ciekłokrystaliczne do zdjęć portalowych, symulator TK z 5-punktowym laserem DORADO 4D, system kontroli oddechu i bramkowania, systemy planowania leczenia XiO 2 stacje i DAO, pracownie rezonansu magnetycznego.
W roku 2009 na oddziale radioterapii szpitala leczonych było 571 pacjentów. Ponad 2,1 tys. osób dotkniętych chorobą nowotworową było objętych opieką oddziału chemioterapii jednego dnia.
Zobacz materiał TV Małopolska [oficjalny serwis informacyjny Województwa Małopolskiego]: http://www.tv.malopolska.pl/film.aspx?filmid=352d6b517a544f3887d17041b2e201c4
Brachyterapia, nazywana tez curieterapią [od nazwiska Marii Curie – Skłodowskiej, która jako pierwsza zajmowała się izotopami promieniotwórczymi w medycynie] jest jedną z najnowocześniejszych metod terapii onkologicznej, polegającą na wprowadzeniu źródła promieniowania gamma bezpośrednio do guza poprzez zbliżenie, albo precyzyjne wkłucie izotopu. W ten sposób izotop niszczy guza „od środka” minimalizując negatywne oddziaływanie promieniowania na tkanki zdrowe, jakie towarzyszy naświetlaniu wiązkami promieniowania gamma z zewnątrz [teleterapia].
Komentarze do: Tarnów drugim ośrodkiem onkologii w Małopolsce