Jeśli nawet tymczasowe tatuaże z henny uwodzą urlopowiczów, to stanowią one jednak źródło wielkiego niepokoju lekarzy skonfrontowanych z pacjentami, którzy zmagają się z poważnymi atakami egzemy. Specjaliści więc postanowili ponowić ostrzeżenia. Uwaga na tatuaże z henny.
Taka jest wiadomość, którą starają się znowu puścić w obieg lekarze zaniepokojeni pojawianiem się przypadków bardzo poważnej alergii. W lecie, urlopowicze są liczni, i bardzo licznie ulegają popularnej tendencji. Tymczasowe tatuaże, robione bardzo szybko i bezboleśnie, cieszą wszystkich, i dużych i małych.
Jednakże, jeśli nawet ta praktyka w danej chwili wydaje się nieszkodliwa w zupełności, to może ona w niektórych przypadkach doprowadzić do bardzo ciężkich ataków egzemy, czasami nieodwracalnych.
W rzeczywistości, zagrożenia, jakie przedstawiają sobą tymczasowe tatuaże, nie są związane z samą henną, ale z produktami, które są do niej dodawane, aby rysunki na ciele były ciemniejsze. Ciemna barwa, która odnosi wielkie sukcesy wśród letników, jest w rzeczywistości uzyskiwana z bardzo uczulającej substancji, z parafenylenodiaminy (PPD).
Zobacz również:
Według ustawodawstwa europejskiego, stosowanie tej toksycznej substancji jest zakazane we wszystkich kosmetykach przeznaczonych do aplikacji na skórę. Jedynie farby do włosów mogą zawierać maksymalne stężenie tej substancji, do 6%, z bardzo krótkim okresem przetrwania.
Jeśli chodzi o tatuaże, proporcje mogą wynosić aż do 25% lub 35%, z wielogodzinnym okresem przetrwania, a nawet wielodniowym, podaje w Le Figaro doktor Audrey Nosbaum, dermatolog alergolog w szpitalu Lyon-Południe, Francja.
Poważne konsekwencje, czasami nieodwracalne
Szkody spowodowane przez tatuaż ujawniają się generalnie dziewięć dni po położeniu farby. Obrazek, wtedy już praktycznie wyblakły, ustępuje miejsca pierwszym objawom alergii: pęcherze, zaczerwienienia, swędzenie...
A jeśli nawet podrażnienia głównie lokalizują się na poziomie motywu początkowego, to mogą jednakże w niektórych przypadkach rozprzestrzenić się na całe ciało. Te bardzo gwałtowne zapalenia utrzymują się około trzech tygodni i mogą powodować nieodwracalne uszkodzenia.
Na dłuższą metę, reakcje te mogą pozostawić blizny, których nie da się zatrzeć. Mogą im również towarzyszyć alergie skrzyżowane, przede wszystkim na farby do włosów, na gumy kolorowe, na niektóre lekarstwa, na barwniki do ubrań, a także mogą nie pozwalać na wykonywanie niektórych zawodów, takich jak fryzjer, na przykład, wskazują w komunikacie szpitale w Lyonie, pośród których jeden zdecydował się na zarezerwowanie miejsc na ostrych dyżurach dla przypadków tego typu alergii.
Komentarze do: Tatuaże z henny: lekarze alarmują przeciwko zagrożeniom alergiami