Zespół duńskich naukowców przeprowadził badania dotyczące wpływu częstego korzystania z telefonu komórkowego na wzrost ryzyka zachorowania na nowotwór. Na potrzeby eksperymentu przeanalizowano dane ponad 420 tysięcy abonentów telefonii komórkowej w Danii. Wnioski płynące z badania uspokajają - korzystając z "komórek" nie narażamy się na raka.
Badanie dowiodło, że nawet długoterminowe korzystanie z telefonów komórkowych nie wpływa na wzrost zachorowań na nowotwory (np. guz mózgu lub białaczkę). W ogólnej liczbie badanych (357 553 mężczyzn i 62 542 kobiet) znalazły się także osoby, które z rozwiązań telefonii mobilnej korzystały jeszcze przed erą "komórek", kiedy to pojawiły się pierwsze przenośne telefony analogowe.
Zobacz również:
Jest pewne ryzyko związane z korzystaniem z komórek, ale nie ma ono nic wspólnego z zapadalnością na raka - dowodzi John Boice, jeden z zaangażowanych w projekt naukowców - chodzi bowiem np. o prowadzenie rozmowy w trakcie jazdy samochodem, jedną z częstych przyczyn wypadków drogowych. Promieniowanie generowane przez telefony komórkowe nie powoduje zaś uszkodzeń tkanek i DNA.
Komentarze do: Telefony komórkowe a ryzyko choroby nowotworowej