Ogromny krok naprzód dla terapii z użyciem komórek macierzystych - trzej pacjenci, sparaliżowani po urazie kręgosłupa, odzyskali czucie poniżej strefy złamania. Badania, prowadzone przez doktora Armina Curta ze Szpitala Uniwersyteckiego Balgrist w Zurychu, zostały poszerzone o dziewięciu kolejnych pacjentów.
Dotychczasowe wyniki opierają się na badaniach trzech osób sparaliżowanych od czterech do ośmiu miesięcy, otrzymujących zastrzyk z ludzkich embrionalnych komórek macierzystych, bezpośrednio w miejsce złamania kręgosłupa.
Pacjentom podawano dodatkowo leki immunosupresyjne, w celu uniknięcia odrzucenia przeszczepu przez organizm.
Po sześciu miesiącach stwierdzono, że dwóch z trzech pacjentów może odczuwać dotyk i ciepło w obszarze pomiędzy piersią i pępkiem.
„Rezultaty są dla nas dużym zaskoczeniem”, tłumaczy doktor Stephen Huhn ze StemCells. „To naprawdę ekscytujące, móc widzieć pozytywne zmiany u pacjentów z tak poważnymi uszkodzeniami kręgosłupa. Zaobserwowane przez nas reakcje na lekkie bodźce, w tym dotyk, ciepło i impulsy elektryczne, są wręcz nieoczekiwane”.
Zobacz również:
- Komórki macierzyste z krwi pępowinowej i szpiku kostnego ratują życie
- Na co zwrócić uwagę wybierając bank krwi pępowinowej?
- Historia badań nad komórkami macierzystymi
- Pobieranie komórek macierzystych z krwi pępowinowej
- Wyposaż swoją domową apteczkę!
- Woda w kolanie
- Jak unikać upadków w starszym wieku?
- Jak usunąć ciało obce ze skóry?
Naukowcy planują kontynuować projekt i poddać leczeniu kolejnych dziewięciu pacjentów z łagodniejszym paraliżem.
„Musimy zebrać znacznie więcej danych, w celu wykazania skuteczności leczenia; badania rokują jednak nadzieję na sukces. Dotychczasowe rezultaty dostarczyły nam już wiele powodów do radości. Teraz należy uzbroić się w cierpliwość”, mówi Stephen Huhn.
Sukces leczenia tłumaczy następująco: „Możliwe, że komórki macierzyste pomagają przywrócić uszkodzonym nerwom ich osłonki, tzw. mielinę. Ten materiał lipidowy izoluje i jednocześnie ułatwia komunikację międzykomórkową pomiędzy nerwami a mózgiem. Przeszczep może również wzmocnić istniejące nerwy, zastąpić te uszkodzone lub też zmniejszyć stan zapalny, utrudniający odbudowę nerwów”.
W zeszłym roku, amerykańska firma Genron zakończyła podobny projekt. Było to pierwsze badanie kliniczne terapii komórkami macierzystymi przeprowadzane na ludziach. Ostatecznie zakończyło się jednak fiaskiem. Wielkie nadzieje pokłada się wobec tego w eksperymencie StemCells.