Terapia protonowa – proton to pozytywnie naładowana cząstka w jądrze atomu – oferuje nową, precyzyjną opcję leczenia dla pacjentów z groźnymi dla życia nerwiakami płodowymi. Badanie testujące tę metodę wykazało, iż oszczędza ona nerki i wątrobę, skupiając się jedynie na swoim celu, czyli na zabójczym guzie.
Główna autorka badania, dr Christine Hill – Kayser z The Children’s Hospital of Philadelphia’s Cancer Center w USA, mówi: - Terapia wiązką protonową namierza precyzyjnie cel, pozostawiając zdrowe tkanki nietkniętymi.
Badanie opisano w Pediatric Blood and Cancer.
Terapia protonowa jest używana w celu zniszczenia DNA w guzach i w celu zapobiegnięcia namnażaniu się komórek nowotworowych. U pacjentów pediatrycznych terapia protonowa jest stosowana w leczeniu guzów rdzenia kręgowego.
Naukowcy z The Children’s Hospital of Philadelphia’s Cancer Center postanowili przekonać się, czy protony sprawdzą się przeciwko nerwiakom płodowym.
Zobacz również:
Nerwiak płodowy to najpowszechniejszy guz lity dziecięcy, dotykający obwodowego systemu nerwowego, pojawiający się najczęściej w jamie brzucha albo w klatce piersiowej.
Onkolodzy mają cały wachlarz metod przeciwko tym guzom, ale postaci raka wysoko zagrażające życiu to wyjątkowe wyzwanie, niepoddające się konwencjonalnym terapiom i powracające w opornych postaciach.
W obecnym badaniu udział wzięło 13 pacjentów (średnia wieku 3 lata), którzy odpowiedzieli dobrze na początkową chemioterapię, chirurgię, kolejną chemioterapię, przeszczep szpiku kostnego, a także w niektórych przypadkach – na immunoterapię.
Zastosowanie terapii protonowej miało na celu „wykończenie” nowotworu, tzn. zniszczenie mikroskopijnych pozostałości po komórkach raka, przy jednoczesnym oszczędzeniu zdrowych tkanek.
Rezultaty: u żadnego z 13 pacjentów nie zaobserwowano miejscowego nawrotu choroby, ani ostrej toksyczności narządowej.
Dr Hill – Kayser stwierdza: - Nasze badania pokazują, że terapia protonowa może być uważana za korzystną dla pacjentów z nerwiakiem płodowym. Aby jednak jeszcze lepiej ocenić jej skutki, potrzebujemy kolejnych prac z większą grupą pacjentów i z dłuższym okresem obserwacji po terapii. Nasze badanie to jedynie wspaniały początek.
Komentarze do: Terapia protonowa oferuje nowe leczenie pacjentom z nerwiakiem płodowym