Masaże, ergoterapia czy bandaże – wprawdzie są one swojego rodzaju środkiem leczniczym czy wspomagającym terapię, jednak ich wkład w leczenie jest często ograniczany. Do takich wniosków doszli autorzy raportu dotyczącego środków leczniczych w 2012 roku; szczególnie jeśli chodzi o dzieci, chorych uskarżających się na ból pleców czy wymagających opieki.
Niekompletna opieka podczas leczenia
Do niekompletnych i o niskim poziomie została także zaliczona pielęgnacja osób wymagających opieki.
Chociaż fizyczna aktywność osób chorych na demencję starczą ma sens, może na nią liczyć jedynie 36% pacjentów, a zabiegi ergoterapii otrzymuje zaledwie 5% badanych.
Te wyniki alarmują, gdyż wskazują na to, iż z wiekiem człowiek może liczyć na coraz mniejszą pomoc, a co za tym idzie na mniej zabiegów leczniczych.
Zobacz również:
Ergoterapia może pomóc osobom niepełnosprawnym, po wypadkach, utracie bliskich czy z różnymi innymi obrażeniami.
Także i dzieci cierpiące na ADHD powinny liczyć na zabiegi ergoterapeutyczne, jednak obecnie takie leczenie otrzymuje jedynie 20% takich pacjentów. Większość z nich leczona jest przeważnie lekarstwami.
Jednak patrząc wstecz można dojść do wniosku, że leczenie z wykorzystaniem środków wspomagających terapię rozwija się. Można określić to jako tendencję wzrostową, gdyż przez ostatnie lata dotyczy to 22% albo i nawet 30% przypadków.
Komentarze do: Terapie są niepotrzebne?