Tężec wciąż zbiera śmiertelne żniwo wśród dorosłych, mimo że od ponad połowy wieku istnieje niezwykle skuteczna szczepionka. Powód jest bardzo prosty: rodzice prawie zawsze szczepią swoje dzieci, ale zapominają chronić siebie samych poprzez przypominające szczepionki. We Francji, 58 lat po wprowadzeniu szczepionki przeciwtężcowej, która ma skuteczność prawie stuprocentową, według władz tężec zabija w dalszym ciągu.
W latach 2005-2007 odnotowano tam 41 przypadków tej choroby, z czego 13 przypadków zakończyło się śmiercią pacjenta. Żaden z nich nie przyjął dawki przypominającej, jak podają redaktorzy przeglądu Prescrire.
Tężec to choroba zakaźna, przenoszona przez bakterię Clostridium tetani, obecną w przewodzie pokarmowym zwierząt, a przede wszystkim w glebie. Do organizmu człowieka przenika poprzez zranienie. Inkubacja choroby trwa 7 dni. Choroba kończy się zazwyczaj zejściem śmiertelnym, gdyż w dalszym ciągu nie istnieje żadna skuteczna terapia. Szczepionka przeciwtężcowa jest więc ciągle jedynym środkiem zapobiegawczym, jaki znamy.
Zobacz również:
- Szczepienie dziecka przeciwko pałeczce hemofilnej typu B
- Szczepienie dziecka przeciwko pneumokokom
- Niepożądane skutki szczepień
- Szczepienie dziecka przeciwko błonicy, tężcowi i krztuścowi
- Szczepionki obowiązkowe i zalecane w jednej strzykawce – jest wybór
- Szczepienia ochronne
- Szczepionki na pneumokoki
- Pierwsza szczepionka na dengę wreszcie dostępna
Niestety, dorośli wciąż zapominają o dawkach przypominających. U niemowląt i dzieci kalendarz szczepień przewiduje szczepienie przeciwko tężcowi w conajmniej 3 dawkach, w miesięcznych odstępach, poczynając od 2 miesiąca życia. Dawka przypominająca musi być zrealizowana rok późnej, a następnie co 5 lat, aż do ukończenia 18 roku życia. W dorosłym wieku dawki przypominające powinne być robione co 10 lat.
We Francji to właśnie dawki przypominające stanowią problem. Według badań opublikowanych w Bulletin épidémiologique hebdomadaire (Tygodniowy biuletyn epidemiologiczny), jeśli chodzi o szczepienia dzieci przeciwko tężcowi, to wynik jest bardzo dobry – 97% zaszczepionych dzieci w wieku 2 lat. Niestety, z wiekiem wynik ten regularnie spada: 96% zaszczepionych sześciolatków, 92% zaszczepionych dziesięciolatków i 80% zaszczepionych piętnastolatków. Potem sytuacja robi się coraz groźniejsze: jedynie 6 osób na 10, które ukończyły 65 lat, zrobiły sobie dawkę przypominającą.
Komentarze do: Tężec wciąż zabija