Tocilizumab, wskazany już przeciwko reumatoidalnemu zapaleniu stwów, właśnie został autoryzowany w leczeniu młodzieńczego idiopatycznego zapalenia stawów (MIZS, rzadka postać reumatyzmu dotycząca dzieci).
Dobra nowina dla rodziców
Rodzice dzieci, które cierpią na układowe młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów, powinni poczuć ulgę. Lekarstwo używane w bioterapii właśnie otrzymało zezwolenie europejskie na wprowadzenie na rynek. Oznacza to, że rodzice i pacjenci mają od tej pory do dyspozycji nowe lekarstwo przeciwko tej chorobie, która jest rzadka i ciężka w leczeniu.
MIZS, czyli co?
Młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów dotyka około 2 000 – 4 000 dzieci we Francji. Choroba ta, której przyczyna nie jest jeszcze znana, oznacza całość zapalnych problemów związanych ze stawami. Bolesne obrzęki stawów to główne objawy tej okropnej choroby.
Zobacz również:
- Leki oryginalne a odpowiedniki - czym się różnią?
- Alergia na leki znieczulenia miejscowego, Czy są potrzebne badania diagnostyczne?
- Czy leki sprzedawane poza apteką są dla nas niebezpieczne?
- Objawy lekomanii
- Leki przeciwpłytkowe mogą być podawane doustnie lub pozajelitowo
- Leki sieroce – komu są potrzebne?
- Preparaty złożone
- Jakie substancje działają odkażająco?
Młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów to choroba bardzo upośledzająca. Jej objawy są sprowokowane przez pogrubienie membrany synowialnej otaczającej staw. W ten sposób staw wypełnia się komórkami zapalnymi. Ilość płynu synowialnego wewnątrz stawu zwiększa się, co powoduje puchnięcie, bóle oraz ograniczenie ruchu.
Chorobie tej towarzyszy również bardzo intensywne zmęczenie oraz utrzymująca się gorączka. W swojej najbardziej poważnej formie, która dotyczy od 10% do 20% dzieci dotkniętych chorobą i która objawia się najczęściej w wieku od 18 miesięcy do 2 lat, układowe młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów ma charakter chroniczny.
Nowe lekarstwo, nowe nadzieje
Nowy lek, który właśnie został autoryzowany, to tocilizumab. Tocilizumab to przeciwciało monoklonalne, które zresztą jest już stosowane w leczeniu aktywnego reumatoidalnego zapalenia stawów, w postaci od umiarkowanej do ostrej u osób dorosłych.
Rozszerzenie wskazania terapeutycznego obejmie teraz pacjentów, którzy są odporni na leczenie kortykoidami oraz antyzapalnymi lekami niesteroidowymi. Jeśli chodzi o rodziców i ich dzieci, nowe wskazanie stanowi prawdziwą ulgę i postęp. Podkreślmy tutaj, że ten ciężki reumatyzm bardzo ogranicza wzrost i rozwój dziecka oraz jego możliwości aktywności fizycznej.
Komentarze do: Tocilizumab, nowa broń przeciwko rzadkiej postaci reumatyzmu