Od 2010 roku, supermarkety nie dają już darmowo (albo prawie) siatek plastikowych, znanych ze swojej szkodliwości dla środowiska. Jeśli więc torby na zakupy oraz torby wielokrotnego użytku są dobre dla naszej planety, to jednakże czasami są źródłem problemów związanych z higieną.
Z obywatelskiego obowiązku… i być może nieco pod presją sieci handlowych, transportujecie swoje zakupy w torbach wielokrotnego użytku. Inicjatywa ta jest godna pochwały i pozwala wam przyczynić się do ochrony planety. Ten ekologiczny wybór może jednakże być przyczyną problemów sanitarnych, w końcowym efekcie nawet poważnych.
Jeśli bowiem nie pierzecie ich regularnie, istnieje ryzyko, że torby te staną się w rzeczywistości bardzo szybko siedliskiem niebezpiecznych bakterii. Kanadyjska agencja zdrowia, Sante Canada, właśnie wystosowała zalecenia, które pozwolą się przed tym bronić.
Niektóre torby na zakupy są z grubego plastiku. Sprzedawane przy kasach w supermarketach, mogą być zastąpione swobodnie, kiedy są już nie do użytku. Inne torby są z materiału, syntetycznego bądź naturalnego. Wszystkie były promowane jako nasz niezbędny towarzysz, kiedy idziemy co tydzień do rzeźnika albo do supermarketu w naszej dzielnicy.
Zobacz również:
Problemem jest po prostu to, że służą one do wszystkiego ... i do byle czego. Albo do przenoszenia drobiu w jednym tygodniu, a w następnym – do przenoszenia ryby, na przykład.
Jeśli nie będziecie się mieć na baczności, wasze torby zgromadzą i zachowają bakterie pochodzące z produktów spożywczych, które przenosiliście, albo z waszego środowiska. Z podłogi, z samochochodu, albo z produktów wkładanych do środka, podkreśla agencja kanadyjska Sante Canada.
Zakażenie krzyżowe wywołane bakteriami zdolnymi do powodowania chorób pochodzenia pokarmowego jest więc głównym zagrożeniem, na które się narażacie. Jest to ryzyko, które od kilku tygodni znajduje się na pierwszych stronach aktualności.
Jeden gest dla planety, cztery gesty dla zdrowia
Aby zapobiec zatruciom pokarmowym, do was także należy wykonanie pewnych gestów:
- pierzcie często wasze torby z materiałów, wkładając je do pralki. Nie ma nic łatwieszego. W szczególności, po przenoszeniu w nich świeżych owoców i warzyw, mięsa albo ryby, naciska agencja kanadyjska Sante Canada;
- jeśli siatki wasze są plastikowe, używajcie ciepłej mydlanej wody do ich czyszczenia, przy pomocy gąbki albo czystej ściereczki. Odczekajcie następnie, aż będą całkowicie suche, zanim ponownie je użyjecie;
- poza tym, unikajcie umieszczania mięsa oraz ryby świeżych bądź zamrożonych w tej samej torbie – nawet jeśli wydają się czyste – co owoce i warzywa. W ten sposób ograniczycie ryzyko skażenia między tymi produktami;
- aby sok z mięsa i z ryb nie przeciekał do waszych siatek, umieście te produkty w innych siatkach plastikowych, dorzuca Sante Canada. Te ostatnie, mniejsze, mogą być również ponownie wykorzystane. I pomyślcie, aby umyć również i je!
Komentarze do: Torby do powtórnego użycia: dobre dla planety, ale złe dla zdrowia?