Pięciu pacjentów chorujących na Parkinsona przejdzie transplantację komórek mózgu w szpitalu Skåne University Hospital w Lund, w Szwecji, na początku 2013 roku, w ramach europejskiego badania TRANSEURO. Projekt TRANSEURO, prowadzony w Szwecji przez Lund University, wchodzi teraz w krytyczny etap badań nad terapią komórkową jako przyszłą strategią leczenia choroby Parkinsona.
Czy faktycznie można zastąpić komórki obumarłe w wyniku jednej z najpowszechniejszych chorób neurologicznych? Czy będzie to miało wpływ na leczenie choroby Alzheimera?
Olle Lindvall, profesor neurologii z Lund, już w latach 80 XX wieku opracował metodę transplantacji komórek nerwowych. W 1987, chirurg mózgowy Stig Rehncrona operował pierwszego w historii pacjenta. Wyczyn ten zaznaczył się premierową naprawą ludzkiego układu nerwowego.
Profesor Anders Björklund, który również w latach 80 dokonał przełomowych odkryć, mówi: od postępów dokonanych w latach 80 i 90, badania w tej dziedzinie napotkały wiele przeszkód.
Zobacz również:
- Choroba Parkinsona
- Zespoły parkinsonowskie
- Jelito grube, zwierciadło mózgu oraz nadzieja dla chorych na Parkinsona
- Ćwiczenia umysłowe lepsze od leków w zapobieganiu zaburzeniom poznawczym?
- Mózg dziecka: początki świadomości
- Jak strach obezwładnia mózg?
- Czy można uratować starzejący się mózg?
- Jesteś szczęśliwy? Powinieneś podziękować za to hipokretynie!
Na początku lat 2000, 2 amerykańskie próby dały negatywne rezultaty – transplantacja komórek w chorobie Parkinsona utkwiła w martwym punkcie. Mimo tych kiepskich wyników amerykańskich prac, komórkowa terapia w dalszym ciągu wykazywała się skutecznością całkowicie unikatową w całej historii badań nad chorobą Parkinsona.
1/3 pacjentów poddanych temu leczeniu doświadczało znaczących korzyści, mogąc przez długi czas obyć się bez leków – niektórzy nawet ponad 20 lat.
Profesor Håkan Widner, odpowiedzialny za rekrutację pacjentów w Lund, mówi: choroba Parkinsona jest bardzo wymagająca, jeżeli chodzi o leki. Skutki standardowego leczenia zaczynają zacierać się po 5 latach. Terapia komórkowa to nadzieja na inne życie dla wszystkich chorych.