Ocenia się, że populacja psów w UK liczy ok. 10 mln, a czworonogi te produkują 1 000 ton ekskrementów każdego dnia. Nowe badania pokazują, że psy to główny rezerwuar jaj pasożyta Toxocara, który może potencjalnie zagrażać zdrowiu publicznemu. Celem badania naukowców z University of Bristol’s School of Veterinary Science było określenie, gdzie powinny skupić się wysiłki zmierzające do kontroli pasożyta.
Badanie opublikowano w Veterinary Parasitology.
Toxocara to robak, który powoduje rzadką chorobę u ludzi, objawiającą się bólami brzucha, utratą wzroku oraz astmą i epilepsją w niektórych przypadkach.
Powiązanie infekcji z psami, które są gospodarzami dorosłego pasożyta, było znane od dawna. Nowe badanie pokazuje, że mimo wdrażanych od dziesięcioleci wysiłków (m.in. odrobaczania), robak powszechnie występuje w organizmach naszych pupili (psów, kotów) i zwierząt dzikich (lisy, przede wszystkim), a także na ulicach miast.
Zobacz również:
Dr Jane Murray, posługując się danymi z poprzedniego badania przeprowadzonego przez Vet School, oceniła, że blisko 4 tony psich odchodów powstaje każdego dnia w Bristolu, a 1 000 ton w skali całego kraju.
Każda dorosła samica pasożyta może złożyć średnio 12 000 jaj dziennie, a to oznacza ok. 3,7 mld jaj każdego dnia w Bristolu, co jest liczbą bliską ludzkiej populacji co dwa dni.
Dr Eric Morgan, specjalista parazytologii weterynaryjnej, mówi: rezultaty te mogą bardzo się różnić w zależności od miejsca. Dostarczamy metodę pozwalającą ocenić różne źródła skażenia pasożytem Toxocara na całym świecie. Być może pozwoli to przystosować narzędzia kontroli do warunków lokalnych.
Regularne odrobaczanie, przede wszystkim u młodych psów, to niezbędne narzędzie zapobiegania tym infekcjom.
Poza tym, promowanie sprzątania po psach w miejscach publicznych przez właścicieli to klucz do zredukowania źródła zakażenia u ludzi.
Podsumowując: torebka na odchody, kosz i odrobaczanie.