Szukaj

Trzeba kontynuować szczepienia przeciwko HPV

Podziel się
Komentarze0

Mimo poddawania w wątpliwość skuteczności szczepionek przeciwko wirusowi HPV, a więc przeciwko wirusowi, który jest odpowiedzialny za raka szyjki macicy między innymi, francuskie władze zdrowia publicznego (Haut Conseil de la santé publique, HCSP) zalecają kontynuowanie kampanii szczepień przeciwko rakowi szyjki macicy.



Od momentu komercjalizacji, szczepionki przepisywane przeciwko rakowi szyjki macicy (Gardasil firmy francuskiej Sanofi Pasteur MSD oraz Cervarix produkowana przez brytysjkie laboratoria GlaxoSmithKline) były przedmiotem wielu kontrowersji. Ale w ciągu ostatnich lat, sprawa nabrała większych rozmiarów, przede wszystkim ze względu na przypadki dwóch młodych kobiet, które donosiły o bardzo ciężkich skutkach ubocznych, które miały po podaniu zastrzyku.

Sprawa została nawet zgłoszona do regionalnej komisji CRCI (Commission régionale de conciliation et d'indemnisation des accidents médicaux) w Lyon. Dodatkowo, bardzo poważne wątpliwości zaczęli również wyrażać lekarze odnośnie skuteczności tej szczepionki.


W obliczu takiego zaniepokojenia, francuskie władze zdrowotne HCSP zostały poproszone o wyrażenie swojej opinii na temat szczepień. Werdykt został wydany w dniu 21 października 2011 roku, a teraz właśnie został opublikowany.

W swoim komunikacie, władze zdrowotne HCSP uważają, iż aktualnie nie istnieją żadne dane mogące poddać w wątpliwość skuteczność tych szczepionek. Władze oznajmiają również, iż obserwacja skutków ubocznych odnotowanych w następstwie szczepień przeciwko HPV nie ujawniła do tej pory niczego niepokojącego. 

Należy więc kontynuować i rozszerzyć szczepienia. Władze konkretyzują swoją HCSP opinię: aktualnie nie ma żadnych dowodów sugerujących potencjalnie szkodliwy charakter szczepionki w niektórych kategoriach populacji, a w szczególności jeśli chodzi o ryzyko raka u kobiet, które wcześniej były zarażone.

W obliczu takich rezultatów, władze HCSP zalecają kontynuowanie szczepień pośród młodych dziewczon w wieku od 14 lat do 23 lat, a nawet poprawę pokrycia szczepieniami. Władze doradzają więc wdrożenie w życie wszelkich możliwych działań, które pozwolą dotrzeć do populacji, na łonie których testy wykrywające są słabo realizowane, nawet jeśli szczepionka w żaden sposób nie zastąpi wykrywania.

W dniu 31 grudnia 2010 roku, oceniano, że pokrycie szczepieniami dla młodych dziewczyn urodzonych w wieku 1993 wynosiło 52,6%,  w roku 1994  – 50%, w roku 1995 – 38,7%.