Fracuska agencja ds. leków (ANSM, Agence du médicament) zdecydowała się właśnie zakazać stosowania w nieprawidłowy sposób trzydziestu substancji w produktach na odchudzanie.
Podczas gdy nadwaga i otyłość to problem niepokojący władze odpowiedzialne za zdrowie publiczne we Francji, agencja ds. leków, ANSM, przedstawia właśnie nowe restrykcje dotyczące środków mających pomóc zrzucić zbędne kilogramy.
W przebiegu ankiety przeprowadzonej w latach 2006 – 2007, agencja stwierdziła, że niektóre produkty sprzedawane w aptekach zawierały czasami substancje, które zostały użyte w niewłaściwy sposób.
A bardziej precyzyjnie, ankieta ta ujawniła, że produkty wykonywane w aptekach były przepisywane na odchudzanie, a stosowały one przeróżne formuły, które czasami kojarzyły ze sobą substancje używane poza oficjalnym wskazaniem, a czasami substancje objęte nadzorem farmaceutycznym, takie jak środki moczopędne albo antydepresanty, jak stwierdza specjalny komunikat agencyjny.
Zobacz również:
- Leki oryginalne a odpowiedniki - czym się różnią?
- Alergia na leki znieczulenia miejscowego, Czy są potrzebne badania diagnostyczne?
- Czy leki sprzedawane poza apteką są dla nas niebezpieczne?
- Objawy lekomanii
- Leki przeciwpłytkowe mogą być podawane doustnie lub pozajelitowo
- Leki sieroce – komu są potrzebne?
- Preparaty złożone
- Jakie substancje działają odkażająco?
Dlatego też dzisiaj agencja ANSM zdecydował się zakazać ich użycia. Ucieczka do pomocy preparatów zawierających 3 rośliny oraz 26 substancji aktywnych, objętych tymi środkami zaradczymi, jest od tej pory zakazana, jeżeli chodzi o odchudzanie.
Pośród tych substancji, o których mówi francuska agencja, znajdują się, między innymi: clenbuterol (środek anabolizujący, stosowany w weterynarii), clonazepam (środek benzodiazepinowy), exenatid (lek przeciwcukrzycowy), liraglutyd (również antydiabetyczny), meprobamat (środkej anksjolityczny, czyli przeciwlękowy), synefryna (pochodząca z zielonego owocu Citrus aurantium) oraz orlistat (środek przeciwko otyłości).
Jednakże, agencja ANSM dopuszcza niektóre wyjątki dla niektórych substancji, w niektórych przypadkach, przede wszystkim jeżeli chodzi o dorosłych cierpiących z powodu zaburzeń połykania oraz o dzieci poniżej 12 roku życia.
Poza tym zakazem, francuska agencja Agence du médicament podkreśla również, że przepisywanie preparatów sporządzanych w aptekach w ramach odchudzania nie jest zalecane. Próby zrzucenia na wadze nie są błahostką, która nie ma żadnych konsekwencji dla zdrowia, dodaje agencja. Strategia odchudzania powinna się zapisywać w długoterminowej, globalnej, zindywidualizowanej i interdyscyplinarnej opiece lekarskiej, podsumowuje agencja ANSM.