Spożycie różnych leków w leczeniu insomnii, niepokoju, świądu i alergii, według nowych badań przeprowadzonych przez dr Carę Tannenbaum, może mieć negatywny wpływ na pamięć lub koncentrację u osób starszych. Aż 90% osób, które ukończyły 65 rok życia, spożywa co najmniej jeden lek przepisany na receptę. 18% osób w tej grupie wiekowej skarży się na swą pamięć i ma problemy z kognicją.
Najnowsze badania sugerują, iż spożywanie leków może mieć bardzo niekorzystne skutki uboczne u większości pacjentów.
Analizując wyniki 162 badań przeprowadzonych na antycholinergikach, lekach przeciwhistaminowych, GABA-ergicznych i opioidach, międzynarodowa grupa naukowców pod kierownictwem dr Tannenbaum wysuwa podejrzenia, iż spożycie wielu tych leków może znacząco wpływać na pamięć, koncentrację, postrzeganie.
68 testów przeprowadzonych na lekach – benzodiazepinach (używanych w leczeniu niepokoju i insomnii) pokazało, iż wpływają one na pamięć i koncentrację – im większa dawka leku, tym skutki uboczne są bardziej dostrzegalne.
Kolejnych 12 testów przeprowadzono na lekach przeciwhistaminowych, a 15 następnych na antydepresantach, które wpływają na uwagę i zdolność przetwarzania informacji.
Zobacz również:
- Leki oryginalne a odpowiedniki - czym się różnią?
- Alergia na leki znieczulenia miejscowego, Czy są potrzebne badania diagnostyczne?
- Czy leki sprzedawane poza apteką są dla nas niebezpieczne?
- Objawy lekomanii
- Leki przeciwpłytkowe mogą być podawane doustnie lub pozajelitowo
- Leki sieroce – komu są potrzebne?
- Preparaty złożone
- Jakie substancje działają odkażająco?
Dr Tannenbaum zaleca, aby w nowych kryteriach Beers publikowanych wiosną 2012 przez American Geriatrics Society zamieścić informację na temat wyżej wymienionych leków, ażeby uniknąć lub też ograniczyć za wszelką cenę ich stosowania u osób starszych.
Dr Tannenbaum proponuje, by osoby starsze mówiły o swych dolegliwościach towarzyszących stosowaniu leków. Lekarze powinni znać stan zdrowia pacjenta, dlatego też należy ich na bieżąco o tym informować.
Autorzy badań wyszukali w bazach danych MEDLINE (od 1948 do października 2011) i EMBASE (od 1980 do października 2011) testy w losowym układzie, przeprowadzone metodą ślepej próby oraz z placebo na dorosłych osobach (bez zaburzeń centralnego systemu nerwowego). Osoby te przeszły neuropsychologiczny test przed i po doustnym podaniu leków, które wpływają na receptory cholinergiczne, histaminergiczne, GABA-ergiczne i opioidowe.
Dwóch analityków niezależnie oceniło jakość i przebieg badań, funkcjonowanie pamięci oraz jej zaburzenia wywołane przez wymienione rodzaje leków, które poddano ocenie według zgodności rezultatów w badaniu „akcja-reakcja”, gdzie istotna była dawka leków i reakcja pacjenta.
Badanie zostało przeprowadzone we współpracy z naukowcami z University of Sydney, University of Calgary oraz University of Iowa College of Public Health.
Dr Cara Tannenbaum koncentruje się w swej działalności naukowej na praktyce farmaceutycznej osób starszych, analizie płci, wskaźnikach zdrowia psychicznego.