Belgijsko-holenderski zespół lekarski ogłosił ostatnio, iż udało się przeszczepić pewnej pacjentce sztuczną szczękę, opracowaną dzięki innowacyjnej technice obrazowania w 3D. Jest to proteza tytanowa, stworzona dokładnie w wymiarach tej pacjentki. Dodatkowo, jest to prawdziwa premiera światowa w dziedzinie przeszczepu.
W czasie konferencji prasowej w Hasselt, na północnym wschodzie Belgii, zespół lekarzy przedstawił, w jaki sposób zrealizowali ten dość szczególny przeszczep.
W rzeczywistości, u pacjentki mającej 83 lata, została przeprowadzona implantacja szczęki z tytanu, która została stworzona specjalnie dla niej, dzięki technice obrazowania w 3D. Technika ta w rzeczywistości polegała na modelowaniu trójwymiarowym, na komputerze, części chorej szkieletu. Tutaj chodził o ciężkie zapalenie szczęki. Następnie, proteza tytanowa została jakby wydrukowana, przybierając dokładne wymiary szczęki pacjentki.
Oczywiście, proces ten wcześniej był używany do tworzenia części czaszki albo niewielkich fragmentów twarzy. A jednak, chodzi tutaj o prawdziwą premierę, ponieważ zespołowi holendersko-belgijskiemu udało się odtworzyć całkowitą dolną szczękę i reimplantować ją pacjentce, jak podkreśla doktor Jules Pouknes, który kierował tą ekipą.
Zobacz również:
- Transplantacja organów: 10 niewiarygodnych historii
- Nowatorska operacja przeprowadzona w Poslce - wszczepienie pacjentowi więzadła od świni!
- Małoletni, jako dawcy w świetle polskich przepisów transplantcyjnych
- Transplantacja krwi pępowinowej może uratować życie!
- W Afryce Południowej miał miejsce pierwszy udany przeszczep penisa
- Przeszczep: dlaczego należy zażywać lek immunosupresyjny?
- Pierwszy całkowity przeszczep twarzy: wyzwanie dla chirurga
- 50 - lecie transplantacji wątroby: współczesne bariery i perspektywy
Operacja odbyła się kilka miesięcy temu na pacjentce holenderskiej, w wieku 83 lat. Procedura ta pozwoliła na zachowanie ważnych funkcji życiowych, takich jak mowa, oddychanie, żucie, zdolności smakowe, jak również aspektu estetycznego, które w innym przypadku zosałyby stracone.
Poza tym, proteza ta zrobiona na miarę, zmniejsza w sposób znaczący czas interwencji, która wymaga teraz zaledwie nieco ponad 3 – 4 godziny, podczas gdy operacja klasyczna mogła trwać nawet od 12 godzin do 20 godzin.
Jednakże, koszt tej sztucznej szczęki, ważącej 107 gram, pozostaje jednakże wysoki, albowiem sięga nawet 9 000 euro. Cena ta jednak zwraca się w zredukowanej długości operacji i hospitalizacji, a także w oszczędnościach dokonanych z faktu lepszego stanu zdrowia pacjentki, mówi Carsten Engel, inżynier, który brał udział w tym projekcie, cytowany przez Agence France Presse.
Według informacji podanych w komunikacie, pacjentka ma się całkiem dobrze, a nawet zaczęła mówić, czego nie mogła robić z powodu choroby.
Nie da się ukryć, że ten wyczyn belgijsko-holenderskiego zespołu otwiera nowe drogi w kierunku zastosowania w przyszłości podobnych protez, które będą mogły być powiązane z komórkami macierzystymi. W ten sposób skombinowane, implanty mają się integrować jeszcze lepiej z ciałem pacjenta.
Komentarze do: Tytanowa szczęka przeszczepiona pacjentce w Belgii