Lekarze są bezradni: co może sprawiać, że młodzi ludzie, w 2013 roku, w dalszym ciągu palą każdego dnia, podczas gdy zgubne skutki tego nałogu są już bardzo dobrze znane? Kilka dni temu urolodzy dzwonili na alarm, przynosząc niepokojące wieści: jedynie rzucenie palenia może zapobiec rakowi pęcherza.
A jednak, nastolatki i młodzi dorośli zdają się myśleć, że są niezniszczalni i nie przyjmują do wiadomości żadnych rozsądnych argumentów.
Teraz naukowcy kanadyjscy z University of Montreal pochylili się nad tym tematem i znaleźli 3 czynniki ryzyka, powszechne pośród młodych palaczy. Rezultaty tego badania zostały opublikowane w magazynie Journal of Adolescent Health.
Dla celów tego badania, Kanadyjczycy przez 13 lat obserwowali grupę 1 300 młodych ludzi – od 12 do 24 roku życia. Badanie miało 22 etapy.
Zobacz również:
- Palenie papierosów możliwą przyczyną schizofrenii
- Geny wpływają na zdolność do rzucenia palenia?
- Leczenie uzależnienia od tytoniu
- Metoda rzucania palenia Allena Carra
- Nikotynizm
- Nikotynowa terapia zastępcza
- Jedna, pewna rada na długie i zdrowe życie
- Pokoje hotelowe dla niepalących nie gwarantują przestrzeni wolnej od dymu
Na etapie końcowym stwierdzono, że 75% młodych ludzi przynajmniej raz spróbowało palić, 44% zaczęło palić, nie będąc jeszcze w liceum, 43% będąc w liceum, a 14% tuż po zakończeniu liceum.
Na podstawie odpowiedzi uzyskanych od badanych, naukowcy ustalili 3 czynniki ryzyka, powszechne przede wszystkim dla ludzi w wieku od 18 do 24 lat:
- impulsywny temperament;
- niskie wykształcenie;
- regularne picie alkoholu.
Prof. Jennifer O’Loughlin, kierująca tym badaniem, mówi: - Alkohol redukuje zahamowania i samokontrolę. Logiczne jest więc to, że młodzi ludzie są bardziej skłonni ku paleniu, kiedy piją.
Teraz pani profesor sugeruje, żeby jej badanie zachęciło służby zdrowia do namierzania młodych dorosłych w trakcie kolejnych kampanii prewencji nikotynizmu. Ostatnie badanie wykazało bowiem, że szokujące obrazki i ostrzeżenia zamieszczane na paczkach papierosów nie odnoszą większego skutku.
Komentarze do: Tytoń: 3 powody, dla których młodzi palą