Badanie SPEAK about AF wykazało, że ponad połowa osób chorych na migotanie przedsionków (MP) nie zdaje sobie w pełni sprawy z podwyższonego ryzyka udaru mózgu. SPEAK about AF to największe badanie dotyczące wiedzy na temat ryzyka udaru mózgu u osób z migotaniem przedsionków, jakie przeprowadzono do tej pory wśród pacjentów, u których zdiagnozowano MP oraz wśród lekarzy zajmujących się tą chorobą.
Badanie dowiodło, że istnieje potrzeba podjęcia intensywnych działań edukacyjnych na temat związku pomiędzy MP i udarem.
Świadomość ryzyka udaru jest niska
Podczas gdy lekarze mają świadomość ryzyka udaru powiązanego z migotaniem przedsionków, nie wszyscy chorzy cierpiący na tą przypadłość w pełni rozumieją ryzyko. Ponad połowa osób z migotaniem przedsionków (51%) nie jest w pełni świadoma podwyższonego ryzyka udaru. 41% osób chorych na migotanie przedsionków uważa, że nie posiada wystarczająco dużo informacji na temat ryzyka wystąpienia udaru, a ponad połowa (55%) wierzy, że MP podwyższa ryzyko zawału serca, który nie jest wcale jego powszechną komplikacją. Lekarze zdecydowanie zgadzają się (93%), że ryzyko udaru jest najpoważniejszym zagrożeniem dla chorych na migotanie przedsionków.
Migotanie przedsionków ma negatywny wpływ na życie chorych
Zobacz również:
Większość lekarzy (92%) i ponad połowa osób chorych na migotanie przedsionków (65%) zgadza się, że ta przypadłość ma negatywny wpływ na ich życie. W przybliżeniu 2/3 osób z migotaniem przedsionków (64%) zgadza się, że od momentu diagnozy są mniej aktywni. Ich zdolność do uczestniczenia w aktywnościach fizycznych (51%) lub podejmowania czynności, takich jak regularne prace domowe (26%) czy podróże (22%) są najbardziej dotkniętymi obszarami. 40% osób z tą chorobą twierdzi, że migotanie przedsionków wpłynęło na ich dietę.
Badanie zostało przeprowadzone w celu poznania obecnego stanu wiedzy, postrzegania i zachowań dotyczących migotania przedsionków i związanego z nim ryzyka udaru mózgu. Wyniki badania posłużą jako podstawa do opracowania narzędzi, które przyczynią się do podniesienia poziomu świadomości na temat związku udaru mózgu i migotania przedsionków. W badaniu udział wzięło łącznie ponad 3 700 osób. Wśród respondentów znaleźli się:
- chorzy z migotaniem przedsionków
- kardiolodzy
- neurolodzy
- interniści
- lekarze podstawowej opieki zdrowotnej
- w Europie: w Niemczech, Francji, Belgii, Włoszech, Hiszpanii, Grecji i Turcji
- w Ameryce Północnej: w USA i Kanadzie
- w Ameryce Południowej: w Brazylii i Meksyku
- w Azji: w Japonii
Więcej informacji: http://www.speakaf.com/
Komentarze do: Udar mózgu w następstwie migotania przedsionków