Ukąszenia i użądlenia
Kiedy na dworze zaczyna świecić słońce, więcej czasu spędzamy na świeżym powietrzu. Bardzo często ten miły czas zostaje jednak zakłócony przez robactwo latające wokół naszego miejsca wypoczynku. Chociaż nie możemy się całkowicie przed nimi uchronić, możemy jednak zminimalizować ryzyko ukąszenia czy użądlenia, aby nie narazić się na niepotrzebny ból lub choroby, które są przenoszę przez owady.
Ryzyko ukąszenia lub użądlenia, szczególnie w sezonie letnim jest bardzo duże, warto zatem poznać tajniki jak można się przed nimi ustrzec. Zastosowanie się do poniższych wskazówek sprawi, że każdy spacer będzie przyjemny i niekoniecznie zakończy się wielkimi bolącymi bąblami powstałymi po ukąszeniach.
Jak zmniejszyć ryzyko ukąszenia?
- Warto zrezygnować ze spacerów w miejscach, które przyciągają wszelkie owady, czyli woda, jezior, las.
- Na wieczorne spacery po lesie zawsze miej przy sobie jakiś element ubrania z długim rękawem oraz dłuższe nogawki u spodni. Ochroni to twoje ciało przed ukąszeniami.
- Staraj się nie używać ubrań z jaskrawymi kolorami, gdyż przyciągają owady (np. pomarańczowy i żółty pszczoły, zaś niebieski komary).
- Uważaj na spożywanie posiłków na świeżym powietrzu, szczególnie napojów oraz słodyczy, gdyż możesz nie zauważyć, w którym momencie wpadł do nich owad.
- Na spacery z niemowlakiem zawsze bierz moskitierę, która go ochroni.
- Zawsze miej przy sobie kremy lub aerozole, które odstraszą kleszcze i komary.
- W czasie sezonu na owady zamontuj w oknach specjalne siatki, które uchronią twój dom przed niepotrzebnymi intruzami.
- W pomieszczeniach zainstaluj lampy owadobójcze, które zabijają owady. Dzięki nim w duszne dni będziesz mogła otworzyć okno.
- Po każdym spacerze dokładnie obejrzyj swoje ciało, sprawdzając czy przypadkiem nigdzie nie złapaliśmy kleszcza.
Kleszcze
Prawdziwą zmorą leśnych wypraw są kleszcze. Są to bardzo niebezpieczne owady, których ślina może zawierać bakterie wywołujące u człowieka boreliozę lub odkleszczowe zapalenie opon mózgowych, bądź mózgu. Brzmi poważnie? I takie jest w rzeczywistości. Dlatego watro się strzec przed tego typu owadami. Należy pamiętać, że im dłużnej kleszcze przebywa w skórze człowieka, tym istnieje większe prawdopodobieństwo na zainfekowanie organizmu. Dlatego dla bezpieczeństwa po każdym spacerze weź obejrzyj dokładnie swoje ciało. Kleszcze najczęściej lubią się lokować na głowie, rękach, stopach, pod pachami, na łokciach, pod kolanami oraz w pachwinach. Problem z kleszczami jest taki, że znieczulają one miejsce ukąszenia przez co trudniejsze są do zidentyfikowania.
Zobacz również:
- Mózg dziecka: początki świadomości
- Czy osobowość człowieka zależy od właściwości jego mózgu?
- Jak strach obezwładnia mózg?
- Ćwiczenia umysłowe lepsze od leków w zapobieganiu zaburzeniom poznawczym?
- W jaki sposób mózg odróżnia rzeczywistość od fikcji?
- Czym jest sztywność umysłowa?
- Mózg autystycznych dzieci reaguje na słowa, które dają rezultat w ich rozwoju
- Pamięć: mózg i dieta
Co należy zapamiętać kiedy ukąsi nas kleszcz:
- Usunąć kleszcza można pęsetą lub pompką wysysającą. Należy jednak pamiętać, aby go nie rozdusić, dlatego robimy to powoli.
- Uchwyconego kleszcza należy pociągnąć zdecydowanym ruchem ku górze.
- Po wykonaniu zabiegu sprawdzamy, czy owad został w całości usunięty.
- Dezynfekujemy miejsce ukąszenia.
W czasie sezonu na kleszcze warto, również udać się na szczepienie przed wirusem kleszczowego zapalenia opon mózgowych. Jeżeli nie chcesz zachorować unikaj miejsc, w których prawdopodobieństwo spotkania zakażonego kleszcza jest większe.
Komary
Komary to prawdziwa plaga, z którą nam ciężko walczyć. Można się przed nimi zabezpieczyć stosując środki dostępne w aptekach lub supermarketach. Wszelkiego rodzaju lampy owadobójcze, aerozole do kontaktu czy na skórę pozwolą nam zmniejszyć ryzyko ukąszenia. Kiedy jednak dojdzie do ukąszenia należy starannie zdezynfekować miejsce, aby nie doszło do zakażenia. Warto, także mieć w apteczce preparat przeciwświądowy, gdyż nadmierne drapanie miejsca ukąszenia może doprowadzić di powstania ropiejącej rany.
Osy i pszczoły
Użądlenie przez osę lub pszczołę nie należy do najprzyjemniejszych doświadczeń. W momencie kiedy dojdzie do takiej sytuacji należy usunąć żądło, które znajduje się w naszej skórze. Może w tym pomóc pęseta, jak w przypadku kleszcza. Nie wolno natomiast wyciskać żądła, gdyż na jego końcu znajduje się jad.
W użądlone miejsce warto przyłożyć zimny okład, gdyż załagodzi to ból oraz obrzęk. Pomóc nam może, również okład ze świeżo pokrojonej cebuli. Kiedy jednak obrzęk się powiększa i występuje przy tym silny ból, należy skontaktować się z lekarzem. Tyczy się to w szczególności nietypowych miejsc ukąszenia jak język czy okolice ust, gdyż może to grozić uduszeniem.
Konieczne jest udanie się na pogotowie, w momencie kiedy jesteśmy uczuleni na owady i wystąpią u nas objawy typu:
- wysypka,
- obrzęk twarzy,
- trudności z oddychaniem,
- zawroty głowy,
- nudności,
- wymioty.
Komentarze do: Ukąszenia i użądlenia