Szukaj

Umięśnione serce - sport a choroby serca

Podziel się
Komentarze0

Tak jak mięsień czworogłowy uda, czy też mięśnie brzucha, serce też jest mięśniem. W funkcji szefa zarządzającego innymi mięśniami. Dlatego też, kiedy zaczynacie praktykować jogging, musicie mieć serce w formie, wyćwiczone, zdolne do szybkiego dostarczania tlenu mięśniom nóg. Natomiast, jeśli prowadzicie siedzący tryb życia, wasze serce gnuśnieje, starzeje się i ... staje się mniej wydolne.

Umięśnione serce - sport a choroby serca


Serce więc potrzebuje tego, żeby je regularnie trenować, aby mogło pozostać skuteczne i wydolne tak długo, jak to tylko możliwe. Regularne ćwiczenia fizyczne, conajmniej 30 minut dziennie, mogą zmniejszyć nawet o 30% liczbę zgonów z powodu chorób serca oraz naczyń krwionośnych.

Aktywność fizyczna działa korzystnie na serce, tak samo jak i na inne czynniki chorób sercowo-naczyniowych, takich jak naciśnienie, nadmiar cholesterolu, nadwaga oraz cukrzyca.

Nie jesteście zbyt wysportowani? To żaden problem. Aktywność fizyczna niekoniecznie musi być od razu aktywnością sportową. Wystarczy zmienić kilka przyzwyczajeń: zamiast jeździć wszędzie samochodem, wybierzcie raczej szybki spacerek, kiedy tylko jest to możliwe. Spróbujcie prac w ogrodzie czy majsterkowania, zamiast siedzieć wciąż bezczynnie przed telewizorem. Możecie jeździć na stacjonarnym rowerze. A także, zamiast windy, wybierajcie raczej schody.


Pływać, pedałować, biegać, chodzić…

Tak, należy wykonywać ćwiczenia fizyczne, aby chronić serce, ale nie jest wszystko jedno jak. Po czterdziestce, zbyt gwałtowny powrót do aktywności sportowej nie jest zalecany, ponieważ ryzykujemy tym, że ciało nie będzie w stanie podążać za tym nowym rytmem. Nie ma przecież takiej samej wytrzymałości jak w wieku dwudziestu czy trzydziestu lat. Należy więc zacząć łagodnie, lekkimi ćwiczeniami na sali sportowej, aby powrócić do formy i na nowo przyzwyczaić ciało do wysiłku fizycznego. A przede wszystkim, nie wahajcie się porozmawiać wcześniej z waszym lekarzem lub kardiologiem, aby zrobić bilans zdrowia.

Aby dobrze umięśnić serce, niektóre dyscypliny sportowe bardziej się do tego nadają, a inne mniej. Należy przede wszystkim uprzywilejować sporty wytrzymałościowe, które są o wiele korzystniejsze, niż wszystkie inne, podkreśla profesor Le Feuvre. Wybierzcie więc rower, pływanie, bieganie, a nie grę w squash czy też podnoszenie ciężarów.

Komentarze do: Umięśnione serce - sport a choroby serca

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz