Stan Vermont jest kolejnym stanem amerykańskim, który zezwoli śmiertelnie chorym pacjentom na samobójstwo w asyście lekarza. Ustanowione właśnie prawo przewiduje, że lekarze będą mogli przepisywać śmiercionośne leki nieuleczalnie chorym ludziom.
Oregon i Waszyngton jako pierwsze stany USA zalegalizowały samobójstwo asystowane.
Przepis przyjęty w Vermont zawiera wiele zabezpieczeń. Na przykład, zarówno zarówno lekarz prowadzący, jak i lekarz konsultujący muszą zgadzać się co do tego, że pacjent cierpi z powodu nieuleczalnej choroby i jest w stanie podjąć świadomą decyzję, aby poprosić o zabójczy lek.
Wymagane będzie także, aby pacjent poprosił o lek dwukrotnie, a pierwszą i drugą prośbę ma oddzielać 15 dni. Pacjent będzie musiał sam sobie podać lek.
Gubernator stanu Vermont Peter Shumlin powiedział: - Możemy teraz zaoferować mieszkańcom Vermont, którzy cierpią na nieuleczalne choroby, możliwość kontrolowania ich losów pod koniec ich życia oraz możliwość uniknięcia niepotrzebnego cierpienia. Uważam, że jest to słuszne.
Zobacz również:
- Etycy bronią prawa do wyboru embrionów w zależności od płci
- Pacjencie! Czy wiesz jakie prawa Ci przysługują?
- Historia eutanazji
- RU-486 - Pigułka aborcyjna
- Brytyjski kosmolog Hawking wyraża poparcie dla prawa do godnej śmierci
- Czym jest naprotechnologia?
- Klauzula sumienia w zawodzie lekarza - co to takiego?
- Lekarz wobec transfuzji u Świadków Jehowy
Gubernator planuje wkrótce podpisać ustawę.
Przepis pozwoli jedynie lekarzom w stanie Vermont na przepisywanie śmiertelnych dawek leków jedynie mieszkańcom stanu. Prośba o lek ma być poświadczona przez dwie niezaangażowane osoby – nie mogą być to krewni ani potencjalni spadkobiercy, lekarze, ani pracownicy placówki, w której przebywa pacjent.
Oregon zalegalizował samobójstwa asystowane w 1998 roku. Od tamtej daty 1050 pacjentów poprosiło o lek, aby przyśpieszyć swoją śmierć. Spośród nich 673 przeszło do aktu.
Zwolennicy prawa do samobójstwa asystowanego mówią, że praktyka oszczędza pacjentom cierpień związanych z nieuleczalnymi chorobami, takimi jak rak kości. Przeciwnicy mówią, że prawo zachęci podatnych ludzi do odbierania sobie życia, np. w strachu, że są ciężarem dla rodziny.
Komentarze do: USA: stan Vermont pozwoli na samobójstwa asystowane