Szukaj

VIII Konferencja Polskiego Towarzystwa Mukowiscydozy w Mszanie Dolnej

Podziel się
Komentarze0

Podczas VIII Konferencji Polskiego Towarzystwa Mukowiscydozy (PTM) w Mszanie Dolnej (09-11 kwietnia 2010 r.), towarzyszącej Walnemu Zgromadzeniu Członków PTM, specjaliści zajmujący się leczeniem pacjentów z mukowiscydozą będą mieli okazję do wymiany doświadczeń i zapoznania się z najnowszymi rozwiązaniami terapeutycznymi.



Zdaniem prof. Jarosława Walkowiaka, prezesa Polskiego Towarzystwa Mukowiscydozy:Mukowiscydoza jest ciężką i przewlekłą chorobą ogólnoustrojową. Dzięki wprowadzaniu nowych metod terapeutycznych systematycznie rośnie efektywność prowadzonego leczenia. Pozwala to, zarówno chorym na mukowiscydozę, jak i ich rodzinom, z większą nadzieją patrzeć w przyszłość.

Specjaliści zrzeszeni w PTM spotkają się w Mszanie Dolnej by wziąć udział w konferencji poświęconej standardom leczenia mukowiscydozy. W programie konferencji znajdą się prezentacje przypadków klinicznych, zajęcia warsztatowe oraz wykłady prowadzone przez ekspertów zrzeszonych w PTM, poświęcone najważniejszym zagadnieniom związanym z terapią osób chorych na mukowiscydozę: metodom komunikacji z pacjentem, zasadom izolacji chorych w szpitalu, wpływowi stanu odżywienia pacjentów na przebieg mukowiscydozy oraz nowoczesnym metodom żywienia dojelitowego i pozajelitowego. Podczas spotkania zostanie zaprezentowana działalność Polskiego Towarzystwa Walki z Mukowiscydozą - organizacji pozarządowej, wspierającej osoby chore.


Mukowiscydoza

Mukowiscydoza jest chorobą genetyczną, zaburzającą funkcjonowanie całego organizmu. Jej przyczyną są mutacje genu CFTR, których mnogość i zróżnicowanie odpowiedzialne są za powstawanie wielu postaci choroby o zróżnicowanym stopniu nasilenia objawów. Zmiany chorobowe pojawiają się głównie w układzie oddechowym, pokarmowym i rozrodczym. Mukowiscydoza objawia się przede wszystkim nawracającymi stanami zapalnymi oskrzeli i płuc, zaburzeniami trawienia i wchłaniania, przewlekłym kaszlem, niedoborem masy ciała i bardzo słonym potem. Sposób kuracji dobierany jest indywidualnie, w zależności od objawów, które towarzyszą chorobie. Osoby chore poddawane są codziennej fizykoterapii, antybiotykoterapii, a także przestrzegają specjalnej diety.

Polskie Towarzystwo Mukowiscydozy

Towarzystwo powstało 2006 roku w miejsce Polskiej Grupy Roboczej Mukowiscydozy. Zrzesza osoby zawodowo związane z terapią mukowiscydozy: lekarzy, fizjoterapeutów, pielęgniarki, dietetyków, psychologów oraz genetyków.

Siedziba Polskiego Towarzystwa Mukowiscydozy:

Instytut Matki i Dziecka
ul. Kasprzaka 17A
01-211 Warszawa

Komentarze do: VIII Konferencja Polskiego Towarzystwa Mukowiscydozy w Mszanie Dolnej

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz