Badacze z University of Minnesota's Center for Magnetic Resonance Research (CMRR) odkryli, iż w mózgu istnieje niewielka populacja neuronów odpowiedzialna za mierzenie czasu. Artykuł na ten temat ukazał się w przeglądzie Plos Biology.
Aby mogło dojść do takiego odkrycia, naukowcy opracowali zadanie, w którym małpy mogły polegać jedynie na swoim wewnętrznym poczuciu mijania czasu – chodziło o wyeliminowanie wszelkich możliwych wskazówek, które mogłyby posłużyć jako „zegar”.
Okazało się, że mimo braku zmysłowej informacji, małpy były zauważalnie precyzyjne w wykonywanym zadaniu. Naukowcy wyjaśniają to aktywnością w specyficznym regionie mózgu, zwanym LIP (ang. lateral intraparietal area).
Zobacz również:
- Mózg autystycznych dzieci reaguje na słowa, które dają rezultat w ich rozwoju
- Objawy wylewu
- Czym jest sztywność umysłowa?
- Mózg dziecka: początki świadomości
- Ćwiczenia umysłowe lepsze od leków w zapobieganiu zaburzeniom poznawczym?
- Jak strach obezwładnia mózg?
- Krwotok podpajęczynówkowy
- Prawa półkula mózgu - za co odpowiada i jak ją ćwiczyć?
Jest to ciekawe doświadczenie, ponieważ generalnie wewnętrzny proces mierzenia czasu jest bardzo trudny do przestudiowania w badanich laboratoryjnych.
Główny autor prac, dr Geoffrey Ghose, profesor neuronauk z University of Minnesota, wyjaśnia: co ważne, timing zwierząt bardzo różnił się w zależności od tego, czy neurony były bardziej czy mniej aktywne. Zupełnie tak, jakby neurony pełniły rolę wewnętrznej klepsydry.
Naukowcy z University of Minnesota's Center for Magnetic Resonance Research sugerują również, że nie ma czegoś takiego jak “centralny zegar” w mózgu, który odpowiadałby za wszystkie zadania związane z czasem. Natomiast, wydaje się, że każdy obwód mózgowy jest odpowiedzialny za różne akcje i każdy jest w stanie samodzielnie wyprodukować właściwy sygnał czasowy.
Komentarze do: W jaki sposób mózg mierzy czas? (1)
orzechy orzechy ;)
1sprawny mózg, dobra rzecz ;) a jak z orzechami? pomagają w końcu? zawsze mi tak mama w okolicach sesji powtarza ;)... pokaż całość