Już od urodzenia liczne mikroorganizmy kolonizują ludzki układ trawienny. Z biegiem lat, ta mikroflora jelitowa rozwija się i pomaga ludziom w zachowaniu dobrego zdrowia. Bakterie żyjące w jelitach bronią ludzi przed patogenami i pomagają trawić jedzenie.
Flora jelitowa odgrywa również rolę we wrażliwości niektórych niemowląt na niektóre pokarmy i alergeny, regulując ich odpowiedź odpornościową.
Taka funkcja bakterii jelitowych jest przypisywana częściowo działaniu mleka kobiecego na mikroby jelitowe.
W rzeczywistości, tego typu mleko zawiera prebiotyki, czyli składniki pokarmowe, które działają korzystnie na zdrowie ludzkie, stymulując wzrost bądź aktywność metaboliczną niektórych bakterii żyjących w układzie trawiennym.
Najnowsze badanie, opublikowane w The Cochrane Library, zainteresowało się rolą prebiotyków w pojawianiu się podatności na alergie.
Zobacz również:
Zespół naukowców australijskich z uniwersytetu w Sydney przeprowadził swoje badanie na ponad 1 400 niemowląt w wieku od 4 do 24 miesięcy. Podzielono je na dwie grupy.
Grupy te były karmione identycznym mlekiem w proszku, z małą tylko różnicą – posiłek niektórych niemowląt zawierał prebiotyki, innych nie. Jednocześnie, naukowcy obserwowali, czy u badanych pojawiają się jakieś alergie.
Okazało się, że dodawanie prebiotyków do mleka co prawda zredukowało ryzyko wystąpienia egzemy, ale nie miało jednak wpływu na pojawianie się innych typów alergii.
Natomiast u niemowląt z grupy wysokiego ryzyka (tzn. takich, u których stwierdzono co najmniej jeden przypadek alergii w rodzinie), nie zaobserwowano żadnego znaczącego wpływu prebiotyków na stan zdrowia.
Naukowcy podsumowują: - Mimo że prebiotyki zdają się ograniczać ryzyko egzemy, to wyniki tego badania są dość dwuznaczne i nie pozwalają dokładnie określić roli tych składników w podatności na alergie. Potrzebne są dodatkowe prace, które określą, czy dodawanie prebiotyków do mleka w proszku ma sens.
Komentarze do: W skrócie: prebiotyki zapobiegają egzemie