Ból głowy, niestrawność, alergia na jad owadów czy słońce – to główne dolegliwości jakie mogą przytrafić się nam na wakacjach. W takich sytuacjach warto mieć pod ręką leki, które przyniosą ulgę. W razie potrzeby pozwolą też na szybką reakcję, a nie na tracenie czasu w poszukiwaniu najbliższej apteki.
Nasza wakacyjna apteczka powinna zawierać leki wybrane pod kątem specyfiki miejsca, do którego się udajemy. Powinny znaleźć się w niej leki przeciwbólowe, przeciwzapalne, opatrunkowe i łagodzące, w tym zestaw plastrów, opatrunków i środków dezynfekujących – np. spirytus salicylowy, jodyna, woda utleniona. W razie ewentualnych stłuczeń czy obrzęków, niezastąpione będą także żele i maści chłodzące zmniejszające obrzęk. Można je stosować również na oparzenia słoneczne, jako dodatek do preparatu wapniowego, który sprawdza się w łagodzeniu alergii – czy to na słońce czy też na ukąszenia owadów.
Pamiętać należy bezwzględnie o środkach przeciwbólowych. Bóle głowy, mięśni, stawów – niezależnie od ich nasilenia – mogą skutecznie zepsuć każdy wypoczynek. Najczęściej rekomendowane są leki na bazie ibuprofenu lub paracetamolu, gdyż działają przeciwbólowo i przeciwgorączkowo. Dodatkowo ibuprofen - będący substancją czynną Nurofenu 200 mg na zwykły ból - działa również przeciwzapalnie. Jest to niezwykle ważne, bo częstą przyczyną bólu wywołanego gorączką czy przeziębieniem jest właśnie stan zapalny.
Zobacz również:
- Leki oryginalne a odpowiedniki - czym się różnią?
- Alergia na leki znieczulenia miejscowego, Czy są potrzebne badania diagnostyczne?
- Czy leki sprzedawane poza apteką są dla nas niebezpieczne?
- Objawy lekomanii
- Leki przeciwpłytkowe mogą być podawane doustnie lub pozajelitowo
- Leki sieroce – komu są potrzebne?
- Preparaty złożone
- Jakie substancje działają odkażająco?
Niezbędne są również środki na problemy żołądkowe, które mogą być wynikiem zmiany diety, zatrucia pokarmowego lub innych infekcji żołądkowych wywołanych przez bakterie chorobotwórcze jelit.
********
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.
Nurofen, Ibuprofenum, 200 mg, tabletki powlekane. Wskazania do stosowania: bóle różnego pochodzenia o nasileniu słabym do umiarkowanego (bóle głowy, m.in. ból napięciowy i migrena, bóle zębów, nerwobóle, bóle mięśniowe, stawowe i kostne, bóle towarzyszące grypie i przeziębieniu). Gorączka różnego pochodzenia (m.in. w przebiegu grypy, przeziębienia lub innych chorób zakaźnych). Bolesne miesiączkowanie. Przeciwwskazania: nadwrażliwość na ibuprofen lub którąkolwiek substancję pomocniczą produktu leczniczego oraz na inne niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), u pacjentow, u których po przyjęciu kwasu acetylosalicylowego lub innych NLPZ występowały kiedykolwiek w przeszłości objawy alergii w postaci kataru, pokrzywki lub astmy oskrzelowej, czynna lub przebyta choroba wrzodowa żołądka i (lub) dwunastnicy, perforacja lub krwawienie, również te związane z zażywaniem NLPZ, ciężka niewydolność wątroby, nerek lub serca, u pacjentów przyjmujących jednocześnie inne NLPZ, w tym inhibitory COX-2 (zwiększone ryzyko wystąpienia działań niepożądanych), III trymestr ciąży, skaza krwotoczna. Podmiot odpowiedzialny: Reckitt Benckiser (Poland) S.A.
Komentarze do: Wakacyjna apteczka - co zabrać ze sobą na urlop?