Jakie choroby możemy wykryć badając dno oka? Jak należy się odżywiać, aby utrzymać wzrok w jak najlepszym zdrowiu? Jakie są pierwsze objawy zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem, czyli AMD? Jakie inne schorzenia siatkówki oka są dla nas groźne? Na te i wiele innych pytań, odpowiedzą okuliści oraz dietetycy w czasie pikniku edukacyjnego, który odbędzie się 26-27 września w godzinach 11:00-16:00 na Pl. Zamkowym.
Piknik jest organizowany w ramach międzynarodowej kampanii IV Tydzień Retina AMD - „Badaj dno oka”, która jest poświęcona chorobom siatkówki oka i będzie realizowana już po raz czwarty w Polsce. Każda chętna osoba będzie mogła sprawdzić wzrok testem Amslera i wykonać bezpłatnie badanie dna oka.
Odwiedzający pikniki edukacyjne organizowane w ramach kampanii IV Tydzień Retina AMD zdobędą wiedzę o chorobach siatkówki, dowiedzą się o możliwościach właściwej profilaktyki i wczesnej diagnostyki schorzeń okulistycznych. „Kampania ma na celu edukację społeczeństwa w zakresie groźnych chorób oczu i wykształcenie właściwych podstaw prozdrowotnych związanych np. z corocznymi wizytami u okulisty w przypadku osób powyżej 50-ego roku życia" mówi prof. Jerzy Szaflik, Prezes Zarządu Polskiego Towarzystwa Okulistycznego, Krajowy Konsultant w dziedzinie Okulistyki.
Kampania edukacyjna odbędzie się w ośmiu największych miastach Polski, w tym do Warszawy. 26-27 września na Pl. Zamkowym w godzinach 11-16 będzie można odbyć konsultacje z okulistą i dietetykiem, którzy doradzą, jak zapobiegać chorobom siatkówki. Na pikniku będzie można przeprowadzić bezpłatne badania oka pozwalające na wczesne rozpoznanie chorób okulistycznych, takich jak: zwyrodnienie barwnikowe siatkówki i zwyrodnienie plamki związane z wiekiem (AMD), jaskra i retinopatia cukrzycowa, ale także chorób ogólnoustrojowych, takich jak: nadciśnienie tętnicze, miażdżyca i cukrzyca. Badania będą przeprowadzane przy użyciu funduskamer non-mydriatic - najnowocześniejszego urządzenia diagnostycznego, wykonującego kolorowe zdjęcia dna oka. Badanie pozwala na ocenę jedynego miejsca w organizmie człowieka (dno oka), gdzie w nieinwazyjny dla badanego sposób można ocenić stan naczyń krwionośnych. W odróżnieniu od dotychczasowych praktyk jest ono krótkie, bezbolesne, stosunkowo proste, a jednocześnie dokładne. „Wczesna diagnostyka i wczesne wykrycie schorzenia jakim jest AMD np. za pomocą testu Amslera i badania dna oka, daje lekarzom możliwość odpowiedniego zareagowania - czyli wdrożenia właściwego procesu leczenia pacjenta" podkreśla prof. Andrzej Stankiewicz, Prezes Stowarzyszenia AMD.
Zobacz również:
Każdy będzie mógł nauczyć się wykonywać samodzielnie Test Amslera - prosty test, który pozwala na rozpoznanie pierwszych objawów AMD. Na pikniku będą również obecni członkowie Polskiego Związku Niewidomych, którzy zaprezentują uczestnikom pomoce optyczne.
Kampania IV Tydzień Retina AMD jest realizowana dzięki współpracy Polskiego Towarzystwa Okulistycznego, Polskiego Związku Niewidomych, Stowarzyszenia Retina AMD Polska oraz Stowarzyszenia AMD. Honorowe Patronaty nad kampanią objęli: Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej i Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Patronami medialnymi są: Gazeta Farmaceutyczna, Echo Miasta Warszawa, Moje Miasto Warszawa i Gazeta.pl Warszawa. Partnerem strategicznym kampanii są firmy Novartis oraz Topcon.
Wszystkich zainteresowanych zapraszamy 26-27 września w godzinach 11:00-16:00
na Pl. Zamkowy
Komentarze do: Warszawa zbada dno oka