Brak snu w ciągu pierwszych kilku godzin po ekspozycji na znaczny stres w rzeczywistości zmniejsza ryzyko zespołu stresu pourazowego (PTSD), jak wynika z badań przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu Ben-Gurion w Negev (BGU) oraz Uniwersytetu w Tel Avivie. Badanie zostało opublikowane w międzynarodowym czasopiśmie naukowym, Neuropsychopharmacology.
Seria eksperymentów ujawniła, że brak snu przez około sześć godzin bezpośrednio po ekspozycji na traumatyczne wydarzenie zmniejsza rozwój reakcji i zachowań pourazowych.
W rezultacie, brak snu w pierwszych godzin po ekspozycji na stres może stanowić proste, ale skuteczne zapobieganie PTSD.
Badanie zostało przeprowadzone przez prof. Hagit Cohen, dyrektora Jednostki Badań nad Lękami i Stresem na Wydziale Nauk o Zdrowiu w BGU, we współpracy z prof. Joseph Zohar z Uniwersytetu w Tel Awiwie.
Około 20 procent ludzi poddanych ciężkim traumatycznym wydarzeniom, np. wypadek samochodowy lub w pracy, atak terrorystyczny lub wojna, nie może prowadzić normalnego życia.
Ci ludzie zachowują pamięć o wydarzeniu przez wiele lat. Powoduje to znaczne trudności w codziennym funkcjonowaniu danej osoby, a w skrajnych przypadkach może spowodować, że człowiek taki jest całkowicie dysfunkcyjny.
Zobacz również:
- Narkolepsja - nieuleczalny sen?
- Jak walczyć z zaburzeniami snu w starszym wieku?
- Dlaczego marzenia senne są ważnym elementem psychoterapii?
- Dlaczego sen jest ważny?
- Bezruch we śnie, czyli co dzieję się z umysłem podczas koszmarów
- Bezdech senny
- Jak sobie radzić z zaburzeniami snu?
- Jak kontrolować swoje sny?
Często osoby będące blisko z kimś wystawionym na traumatyczne wydarzenie, włączając w to zespoły medyczne, starają się złagodzić cierpienie i zakładają, że byłoby najlepiej, gdyby tacy ludzie odpoczęli i "przespali to," mówi prof Cohen. Ponieważ pamięć jest istotnym elementem w rozwoju objawów pourazowych, zdecydowaliśmy się zbadać różne efekty braku snu natychmiast po ekspozycji na uraz.
W eksperymentach, szczury pozbawione snu po ekspozycji na uraz (wystawienie na zapach drapieżnika) nie wykazywały później zachowania świadczącego o pamiętaniu zdarzenia, podczas gdy szczury z grupy kontrolnej, którym pozwolono spać po ekspozycji na stres pamiętały, co pokazało ich pourazowe zachowanie.
Jak to było w przypadku populacji ludzkich narażonych na działanie silnego stresu, u 15 do 20 procent zwierząt rozwinęły się długotrwałe zakłócenia w zachowaniu, mówi Cohen. Nasza metoda badań jest, naszym zdaniem, przełomem w badaniach biomedycznych.
Planowane jest obecnie badanie pilotażowe na ludziach. Badania były finansowane przez dotację z Izraelskiej Akademii Nauk i Nauk Humanistycznych oraz Ministerstwo Zdrowia Izraela.