Węgiel aktywny – właściwości zdrowotne, zastosowanie w kosmetyce
Węgiel aktywny wykorzystuje się do produkcji maseczek, peelingów, jako składnik znajduje się również w żelach. Jego bakteriobójcze działanie powoduje, iż staje się niezwykle pomocny w walce przede wszystkim z trądzikiem i zaskórnikami. Węgiel aktywny doskonale usuwa z powierzchni skóry brud i zanieczyszczenia, bowiem skutecznie otwiera pory.
Węgiel aktywny jest coraz bardziej doceniany na rynku kosmetycznym. Ma właściwości przeciwbakteryjne oraz oczyszczające, jego regularne stosowanie powoduje ponadto zanik wszelkich przebarwień i wyrównuje koloryt skóry, dodając jej blasku. Po użyciu tego specyfiku cera staje się wyraźnie jaśniejsza.
Charakterystyka węgla aktywnego
Jest substancją składającą się głównie z węgla pierwiastkowego, częściowo w postaci drobnokrystalicznego grafitu. Spora powierzchnia właściwa węgla aktywnego to wynik istnienia wewnętrznej struktury porowej. Substancja jest tania w produkcji. Można ją otrzymywać z pestek oraz nasion owoców, skorup orzechów, łusek czy nawet słomy.
To rzadko używany składnik przydatny do pielęgnacji skóry zanieczyszczonej. Przede wszystkim jest całkowicie bezpieczny dla naskórka, bowiem nie narusza jego bariery ochronnej. Natomiast dobrze wchłania toksyny, zatrzymuje wydzielanie się sebum, a także rozjaśnia koloryt skóry. Ponadto węgiel aktywny doskonale radzi sobie z ropiejącymi zmianami. Od wieków stosuje się go w kuracji trudno gojących się wyprysków. Wspomaga on także regenerację skóry.
Właściwości lecznicze węgla
W medycynie węgiel służy do usuwania toksyn, bakterii, stosuje się go w leczeniu biegunek, niestrawności. Co ważne, substancja ta ogranicza nadmierną produkcję gazów w jelitach, tym samym blokuje możliwość pojawienia się wzdęć.
Tabletki z węglem aktywnym stosowane są przy występowaniu częstych krwotoków z nosa, a także sprawdzają się w uśmierzaniu bólów głowy czy w zwalczaniu szumów usznych. Węgiel pomaga również w problemach ze snem. Trzeba jednak pamiętać, że skuteczny jest dopiero w połączeniu z np. wietrzeniem sypialni czy wieczorną odprężającą kąpielą.
Węgiel aktywny z dodatkiem wody oraz skrobi kukurydzianej przeciwdziała skutkom ukąszeń czy użądleń. Substancja ta łagodzi też swędzenie spowodowane ukąszeniem komara.
Dawkowanie węgla aktywnego
Jeśli mamy do czynienia z zatruciem toksynami, należy jednorazowo podać dużą dawkę węgla aktywnego i uzupełniać ją co kilka godzin. W przypadku zatrucia pokarmowego z biegunką lepiej spożywać mniejsze dawki, ale z większą częstotliwością.
Zobacz również:
Stosując proszek, jedną łyżkę stołową substancji rozpuszczamy w szklance wody (nie jest to jednak spora ilość, gdyż węgiel jest tolerowany przez organizm nawet w dawce 150 g, czyli ok. dziesięciu łyżek stołowych). Nie należy go jeść z pokarmem, gdyż ten osłabia działanie węgla. Specyfiku nie można przyjmować zbyt długo, gdyż utrudnia przyswajanie niektórych składników odżywczych. Najlepiej stosować go do 12 tygodni. Węgiel mogą spożywać zarówno dzieci, jak i kobiety w ciąży. Należy pamiętać o tym, by tabletkę rozdrobnić przed połknięciem, ponieważ wtedy jej działanie jest zdecydowanie szybsze.
Domowe sposoby na pielęgnację z węglem aktywnym
Węgiel a wybielanie zębów
Ciekawym oraz prostym sposobem na wybielenie zębów jest zastosowanie węgla aktywnego. Substancja ma porowatą powierzchnię i łączy się z różnymi organicznymi związkami chemicznymi, takimi jak: kwasy, toksyny, garbniki, związki zapachowe. Dlatego węgiel aktywny doskonale radzi sobie z nalotem powstałym na zębach, bardzo dobrze usuwa przebarwienia, które powstają po spożyciu niektórych napojów, np. kawy, herbaty oraz owoców (wiśni, jagód). Co więcej, jest on środkiem łagodnym oraz nie powoduje demineralizacji szkliwa. Nie podrażnia zatem zębów. Niestety należy pamiętać, że nie można za jego pomocą usuwać kamienia nazębnego. Węgiel aktywny to jeden z najlepszych sposobów na naturalną pielęgnację zębów oraz ich rozjaśnienie.
Przepis na domową pastę z węgla aktywnego
Składniki:
- 2-3 tabletki węgla aktywnego,
- łyżeczka oleju kokosowego,
- kilka kropli oleju goździkowego lub olejku z oregano.
Wykonanie:
Wszystkie składniki należy wymieszać, aby uzyskać odpowiednią masę. Warto przed pierwszym zastosowaniem przechować ją przez jakiś czas w pojemniku. Potem wystarczy nałożyć pastę na zęby i zaczekać 2-3 minuty. Kiedy olej zacznie się rozpływać, należy rozprowadzić pastę po całej jamie ustnej.
Maseczka z węgla aktywnego
Przepis na maseczkę dla każdego
Należy przygotować 2-3 kapsułki węgla oraz wymieszać je z odrobiną wody. Można do maseczki zamiast wody dodać jogurt, ulubiony olejek, glinkę. Po wymieszaniu tych składników trzeba nałożyć papkę na twarz. Powinno się trzymać ją na twarzy 40 minut. Oczywiście jeśli maseczka podrażnia skórę, należy ją zmyć wcześniej.
Przepis na bardzo głęboko oczyszczającą maseczkę
Ta maska zawiera drobny pył wulkaniczny, który złuszcza martwy naskórek. Do mieszanki dodać można również kwasy AHA w formie ekstraktów owocowych. Kolejnym składnikiem jest błoto termalne z siarką i glinką białą oraz wybrane olejki eteryczne.
Składniki:
- 2 łyżki błota termalnego z siarką;
- 2 łyżki glinki białej;
- 1 łyżka peelingu wulkanicznego (pominąć, jeśli na skórze występują stany zapalne i uszkodzenia naskórka);
- 2/3 kapsułki węgla aktywnego;
- 1/3 łyżeczki kuchennej witaminy B3;
- 1 łyżeczka lekkiego oleju (np. z nasion jeżyn, malin);
- 3/4 łyżeczki kwasów AHA 50 C.I;
- olejki eteryczne (8-10 kropli).
Maska bardzo głęboko oczyszcza skórę twarzy, powodując efekt odświeżenia. Pory zamykają się, cera staje się promienna. Maseczkę można stosować w przypadku silnie zanieczyszczonej skóry pokrytej licznymi zaskórnikami, lecz, co bardzo ważne, nie podczas występowania stanów zapalnych.
Węgiel dobry na łupież
Przyczyną łupieżu może być nadmierny łojotok, przez co skóra głowy jest przetłuszczona, a także pojawiają się infekcje grzybicze. Węgiel aktywny działa antybakteryjnie, zatem doskonale sprawdzi się jako środek przeciwłupieżowy - usunie z włosów sebum i zanieczyszczenia, nadając im świeżości, sypkości oraz dodatkowej objętości.
Peeling do twarzy i ciała
Należy zmieszać dokładnie 10 porcji proszku z czterema łyżkami oliwy z oliwek oraz łyżeczką miodu. Dzięki takiemu połączeniu powstanie peeling do twarzy oraz ciała, który oczyści skórę z zanieczyszczeń, wyrówna jej koloryt, a także usunie martwy naskórek.
Autor: Natalia Malara