Szukaj

Weź głęboki oddech! Jak poradzić sobie z astmą?

Podziel się
Komentarze25

Według Światowej Organizacji Zdrowia choruje na nią 300 mln osób. Jest przyczyną zgonów 255 000 ludzi…rocznie.  Ma charakter przewlekły i jest nieuleczalna. Astma-  bo o niej mowa. Brzmi groźnie?  Tak, ale to jeszcze nie wyrok. Warto przebadać się i żyć pełną piersią.

Weź głęboki oddech! Jak poradzić sobie z astmą?

Astma jest chorobą zapalną układu oddechowego i obecnie jedną z najczęściej występujących chorób przewlekłych.  Proces zapalny powoduje nadreaktywność oskrzeli, czyli ich większą skłonność do skurczu, obrzęk błony śluzowej i nadmierne wydzielanie śluzu. Zwężenie światła oskrzeli i ograniczenie przepływu powietrza przez drogi oddechowe wywołuje napady świszczącego oddechu, duszność, uczucie ściskania w klatce piersiowej.  Warto mieć świadomość, że nieleczona astma prowadzi do śmierci, kalectwo i wykluczenia społecznego.

Przyczyny

Trudno dokładnie kreślić przyczyny powstawania astmy - nie są do końca znane. Jej pojawienie się jest zależne od wielu czynników. Częściej dotyka osób narażonych na pewne czynniki środowiska oraz u których w rodzinach występowały choroby alergiczne. Przyjmuje się podział na astmę alergiczną i niealergiczną. Czynnikami wywołującymi napady w astmie alergicznej oraz powodującymi zaostrzenia są alergeny. Najczęściej to kurz, pyłki roślin oraz sierść zwierząt. Również sposób odżywiania ma znaczenie. Wszelkie barwniki i nienaturalne związki zawarte w oferowanej obecnie przez rynek żywności, zwiększają ryzyko zachorowania na astmę.

W astmie niealergicznej czynnikami wyzwalającymi napady mogą być, między innymi, zanieczyszczone powietrze, dym papierosowy, silny stres, infekcje, wysiłek fizyczny, a nawet zmiana pogody. Palenie tytoniu, co najmniej o 1/3 zwiększa ryzyko wystąpienia astmy! Mieszanina gazów zanieczyszczających powietrze: dwutlenku siarki, ozonu i tlenków azotu oraz cząsteczek o wymiarach mniejszych niż 10 mikronów, emitowanych z silników dieslowskich, może być szczególnie niebezpieczna i – wdychana – prowadzi wprost do śmierci osób z ciężką postacią astmy oraz innymi chorobami układu oddechowego. Przykładem szkodliwego czynnika w miejscu pracy jest związek chemiczny, używany do produkcji farb i bejc. Związek ten również może być przyczyną wywołania astmy.


Na nasilenie się objawów chorobowych mają wpływ także choroby infekcyjne, zwłaszcza wywołane zakażeniami wirusowymi. W okresie jesienno - zimowym, kiedy ryzyko wystąpienia tego typu infekcji jest bardzo wysokie, osoby chorujące na astmę są dodatkowo narażone na pogorszenie stanu zdrowia. Może wówczas dojść do tzw. zaostrzenia astmy, co wiąże się z nasileniem duszności i kaszlu, występowaniem świszczącego oddechu i ucisku w klatce piersiowej.

Astma to nie wyrok


Astma to choroba nieuleczalna, ale nie można traktować jej jako wyroku. Wcześnie wykryta i odpowiednio leczona ma łagodny przebieg. Nie wpływa na życie rodzinne, pracę zawodową, co więcej- umożliwia nawet uprawianie sportu wyczynowego.  Niestety nadal wiele ludzi nie ma świadomości, że choruje na astmę. Reagują dopiero przy pojawieniu niepokojących objawów. Jednak wtedy leczenie nie daje już takich satysfakcjonujących efektów. Warto korzystać z możliwości, jakie daje współczesna medycyna. Wiele ośrodków umożliwia wykonanie bezpłatnych badań pod kątem astmy.

Wystarczy zarejestrować się na: http://synexus.pl/bezplatne-badania/astma/ i mieć pewność, że poważnie traktuje się własne zdrowie. W walce z astmą najważniejsze jest, żeby podać właściwy lek w odpowiednim czasie. Naprawdę warto sobie dać ten czas. Dzięki właściwemu leczeniu i okresowej kontroli możliwa jest stabilizacja choroby. Wdrażanie leczenia tylko w okresie klinicznych zaostrzeń jest mało efektywne. Istotne jest zrozumienie problemu przez chorego i jego współpraca z lekarzem. 

Nie taki diabeł straszny


Mimo iż „spirometria” brzmi groźnie jest całkowicie bezbolesnym badaniem.  Podczas jego wykonywania ocenia się objętość powietrza wydychanego i wdychanego do płuc. Ważne, by przed badaniem ( minimum 4 h) nie palić papierosów, nie pić alkoholu i nie spożywać obfitych posiłków. Bezpośrednio przed spirometrią nie jest również wskazany intensywny wysiłek fizyczny. Dorota Klein, pielęgniarka CM Synexus mówi „Spirometria jest to badanie, które pozwala na ocenę stopnia zaawansowania choroby, dobór optymalnego leczenia, obiektywną ocenę jego skuteczności oraz ustalenie rokowania”. 

Znany francuski pisarz i filozof  Vladimir Jankélévitch powiedział „ Chorobę- z definicji- można leczyć”. Niby nic odkrywczego, ale często o tej prostej prawdzie się zapomina. Warto jeszcze dodać - im wcześniej rozpocznie się leczenie tym jego efekty będą bardziej satysfakcjonujące. To szczególnie istotne w przypadku takich schorzeń jak astma.  Najważniejsze to zrobić pierwszy krok- przebadać się. Zarejestruj się już dziś i daj sobie szanse na życie „pełną piersią”!

Komentarze do: Weź głęboki oddech! Jak poradzić sobie z astmą? (25)

Marcelka
Marcelka 08-10-2013 14:31

Leczenie astmy sterydami

25

Czy można leczyć się czymś innym niż sterydami?... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (25)
Pokaż cały wątek (25)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze