Trucizna, która zabiła 23 uczniów w Indiach w ostatnim tygodniu, jest pestycydem zakazanym przez wiele krajów, z powodu jego wysokiej toksyczności. W 2009 zaledwie WHO nawoływała Indie, aby rozważyły zakaz stosowania monokrotofosu, czyli substancji, która teraz spowodowała śmierć uczniów.
WHO ostrzegała także, że w Indiach wiele kontenerów po pestycydach nie jest wyrzucanych, ale poddawanych recyklingowi i używanych do przechowywania wody i jedzenia.
W ostatnim tygodniu w stanie Bihar, uczniowie w jednej ze szkół zachorowali zaledwie kilka minut po zjedzeniu posiłku z ryżu i ziemniaków z curry, na własnej stołówce szkolnej.
Wymiotowali, mieli skurcze żołądka i konwulsje – objawy typowe dla zatrucia tak toksyczną substancją. Posiłek był wydawany w ramach indyjskiego programu dożywiania uczniów, który obejmuje ok. 120 000 000 dzieci.
Zobacz również:
- Żywność ekologiczna na zdrowie
- Ślady pestycydów w winie
- Żywność uprawiana metodami ekologicznymi może zaoferować więcej niż ta uprawiana tradycyjnie
- Czy zjedlibyście mięso syntetyczne?
- Kto jest gorszy dla środowiska naturalnego, kobiety czy mężczyźni ?
- Zasady zbioru i metody konserwacji ziół
- Kiełki roślinne – dlaczego warto je jeść?
- Zanieczyszczenia powietrza
Śledztwo przeprowadzone w szkole wykazało, że posiłek został przygotowany na oleju, który zawierał monokrotofos, czyli substancję należącą do rodziny zwanej organofosforanami.
Prof. David Coggon z University of Southampton w Wielkiej Brytanii mówi: - Są to neurotoksyny. Zakłócają transmisję sygnałów między nerwami albo między nerwami i komórkami mięśniowymi.
Według WHO, połknięcie 120 mg monokrotofosu (waga ok. 5 ziarenek ryżu) może być zabójcze dla ludzi. Objawy obejmują pocenie, mdłości, wymioty, zaburzenie widzenia, nadmierne ślinienie.
Kraje, które zakazały jego stosowania, to: Australia, Kambodża, Chiny, Indonezja, Laos, Filipiny, Sri Lanka, Tajlandia, Wietnam, USA oraz wszystkie państwa członkowskie UE. Jego import jest nielegalny w co najmniej 46 krajach. Niestety, w Indiach monokrotofos jest powszechnie stosowany i łatwo dostępny, ze względu na niskie koszty i szerokie możliwości zastosowania.
Komentarze do: WHO prosi Indie o zakazanie pestycydu, który zabił uczniów